10 Temmuz 2012

1. Hafta Gebelik

Bu makalemizde sizlere 1.hafta hakkında detaylı bilgileri aktarmaya çalışacağız.
Normal bir gebelik sürecini hafta hafta takip etmek en ideal bir takip metodudur. Kadının âdetinin ilk gününden itibaren 1.hafta gebelik sürecine başlanmış olup bundan sonrası için gebeliği, henüz gebelik olmadığı halde bir hesaplama olması bakımından anne adayını gebeymiş gibi kabul ediyoruz. Böylece hafta hafta gebeliği detaylandırmış oluyoruz.
Esasında anne ve baba adayları bir çocuk istedikleri ve karar verdikleri son adet tarihinin ilk gününü burada kastettiğimiz 1.hafta gebelik sürecinin startı sayıyoruz. Burada amaç bebeğin anne karnında ne kadar olduğunu net bir şekilde saptamaktır. Çünkü anne adayı ne zaman gebe kaldığını bilemez ama son adet tarihinin ilk gününü daha kolay bir şekilde hatırlar. Bu neden ile de böyle bir çözüm yolu bulmuşlardır. Bu hesaplama şekli tıbbi bir hesaplama şeklidir. 1. Hafta gebelikte başta dediğimiz gibi henüz bebek yoktur.

1. hafta gebelik2 1. Hafta Gebelik

Tıpta jinekologlar daima âdetin 1.gününü esas alırlar ve kadında yumurtlamanın 14. Günde olduğunu kabul görürler. Tabi bazı kadınlarda istisnalar olabilir, kimi daha erken, kimi daha geç de yumurtlayabilir. Biz burada geneli işlemekteyiz ve genel olarak kadınlar 14. Gün yumurtlamaya başlarlar. Tıbbi olarak yumurtanın ne zaman sperm ile buluştuğunu saptamamız mümkün olmadığından tüm jinekologlar suni üç hafta oluşturur ve hamileliğin ilk üç haftasında gebelik olmadığı halde hastayı gebe sayarlar.
1.hafta gebelikte anne adayı düzenli bir şekilde âdetini görür ve rahmi temizlenir ve böylece döllenmeye hazır bir kıvama gelmiş olur. Bu durum aslında her kadının her ay yaşadığı bir nevi temizlik aylık bakım şeklinde tamamen fıtrattan gelen bir özelliktir. Anne adayı bebek istediği için bu aşamada rahim atıkları atacak ve temizlenecek( bebek oluşumundan önce sıkı bir temizlik olacaktır) gebeliğe hazır bir hale gelecektir. Bu durum elbette ki anne adayının rahminde gebeliği önleyici her hangi bir kist veya rahatsızlık olmadığı yahut fıtrattan gelen (tüplerde ) her hangi bir tıkanıklık olmadığı müddetçe gerçekleşecektir.

1.Hafta Gebelik
Önceleri anne adayları hamileliklerinin müddetini aylar ile ifade etmekteydiler. Günümüzde modern tıpta artık bütün dünya da uzmanlar gebeliği hafta hafta hesaplamakta ve bu ölçüme göre de gebeliği 40 hafta olarak saptamaktadırlar. Buna göre ay olarak hesapladığımızda bebekler 9 ay 10 günde doğmuş oluyorlar. Ultrasanografik cihazlar da dâhil gebeliği hafta hafta ölçmeye kurulmuşturlar.

Doğum Belirtileri ile ilgili tüm merak edilenler >> Doğum Belirtileri

Bayanlara yönelik bir önceki Doğum Belirtileri başlıklı yazıda "doğum başlangıcı belirtileri, doğurma belirtileri ve gebelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ