29 Temmuz 2012

10.Hafta Gebelik

Artık bebeğiniz 10. hafta gebelikte bir embriyo görünümünde değil tamamen bir insan yavrusu görüntüsünü almıştır, bu nedenle onun adı embriyo değil fetus diye adlandırılır. 1o haftalık gebelikte bebeğiniz artık yerini sağlamlaştırmış oldu herhangi bir hayati aksilik olmaz ise düşme tehlikesi yoktur.Gelin 10. hafta gebelik detaylarını inceleyelim.

10 haftalık gebelikte bebeğin organlarının gelişimi nasıldır?
Bu hafta bebeğin organları iyice belirginleşerek kuyruk mukozasından tamamen kurtulmuş ve tam bir insan görünümü oluşmuştur. Tüm organlar oluşumunu tamamlamış ve giderek olgunlaşarak ileriki haftalarda gelişimini tamamlayacaktır.
Bu hafta bebeğin ağız boşluğu oluşur ve gözlerin mercekleri oluşur. Gözleri kapalıdır. Tırnaklar oluşur ve bebeğin beyin hücreleri oluşmaya başlar. 10.hafta gebelik itibari ile en önemli gelişme ise beyin de hafif enerji oluşmasıdır.10 haftalık gebelikte bebeğin karnını dışında olan bağırsaklar artık bebeğin karnının içine doğru hareket etmeye başlarlar. Bebeğin başı dik ve iç kulak denge sıvıları oluşmaya başlar. Kalbin gelişimi tamamlanır ve kasları güçlenir. Cinsel uvuzlar oluşmaya başlar. Bebek şayet erkekse testisler testosteron üreten erkeklik hormonları çalışmaya başlamıştır. Bebek artık hemen hemen tüm organlarını tamamladığı için hareket etmeye kıpırdanmaya yavaş yavaş başlar. Bebeğin minik kıpırdanışları etrafı su ile kaplandığı ve bebek çok küçük olduğu için henüz belli olmaz ancak ultrason görüntüsü ile belirginleşir.

10.Hafta Bebek Boy ve Kilosu

10. hafta gebelik te bebeğin boyu 3 ile 4 cm arasındadır. Kilosu ise ortalama olarak 5 gramdır.

10 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?
10 hafta gebelik 10.Hafta Gebelik
Bebeğin görüntüsünde gördüğümüz gibi bütün vücut organları belirgindir.

10 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler nelerdir?
Bu hafta anne adayında oluşan değişiklikler şöyledir; henüz anne adayının karnında görüntü bakımından bir değişiklik yoktur. Bulantıların etkisi çoğu anne adayında geçmektedir fakat bununla beraber bazı anne adaylarında ise mide bulantısı refleks olarak epey bir müddet devam etmekte ve bir hayli rahtsız etmektedir. Günümüzde jinekologlarımız tarafından mide bulantısını giderecek ilaçlar verilmekte ve eskisi kadar bu durum sıkıntı oluşturmamaktadır. Uterusun hacmi tam olarak bir portakal görünümündedir.

İşte 10.Hafta gebelik detayları.Gebeliğin 9. haftasını incelemediyseniz buyrun>>9.Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 9. Hafta Gebelik başlıklı yazıda "9.hafta , 9.hafta gebelik görüntüsü ve 9.hafta gebelik ultrason görüntüleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar1o haftalık gebelik,10 haftalık gebelik ultrason görüntüsü,10 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler,on haftalık gebelik,1o haftalık bebek görüntüsü,haftalık gebelik görüntüsü,10 haftalık bebek görüntüsü,10 haftalık gebelik ultrason görüntüleri değerleri,10 haftalık gebelik görüntüsü,on haftalk bebek grnts

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ