29 Temmuz 2012

12.Hafta Gebelik

Bu hafta itibari ile gelişimini tamamlayan organlardan her biri 12. Hafta gebelikte hızla büyümeye başlar. İç organları da artık işlevlerini yapmaya başlamıştır. Tüm organlarını tamamlamış bu küçük vücut artık küçük bir insan işlevi görmekte ve küçük bir fabrika gibi işlemektedir.

12.Hafta Gebelik

12. hafta gebelikte parmaklarda ise tırnaklar çıkmaya ve uzamaya başlamıştır. Ayrıca saçlar da yavaş yavaş uzamaya başlamıştır. Bağırsaklar ve sindirim sistemi çalışmaya başlamış ve mide kasları da çalışmaya başlamıştır.

12. hafta gebelikte hareketler oldukça aktiftir. Hiç durmaz ve sürekli hareket eder. Her yerine dokunur ve kendini tanımaya çalışır. Bebeğiniz ağzını açıp açıp kapayarak adeta çene kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapar gibidir. Doktorunuzun ultrason tetkiklerinde denk gelirseniz bebeğinizin hıçkırıklarına bile rastlayabilirsiniz. Bebeğiniz yutmayı henüz öğrendi ve nasıl yutacağını da tabi bilmiyor bilemediği içinde yutamıyor hıçkırıyor muhtemelen.

Bu önemli dönemde oluşan en hoş gelişme ise ultrasonda bile yakalayabileceğiniz bir harekettir. Bu hareket bebeğe her zaman şirinlik katan emme refleksidir. Evet, bebeğiniz bu hafta itibari ile parmağını emmeye başlar ve ultrasonda bile net bir şekilde izleyebilirsiniz.

12. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?
12.hafta gebelik bebeğin ultrason görüntüsü böyledir.
12 hafta gebelik 12.Hafta Gebelik
12. hafta gebelikte bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?
12.hafta gebelik itibari ile bebeğin kilosu neredeyse iki katı artmıştır. Bebeğin kilosu 14 gramdır. Bu hafta bebeğin boyu ise 7 santimdir.

Bu hafta bebeğin kalp atışları iyice hızlanır. Ultrason ekranında anne ve baba adayları bebeğin bu denli hızlı atan kalp atışlarını görünce şaşırır ve endişe edebilirler. Oysa endişe edilecek bir durum yoktur. Bebeğin çok hızlı gelişmesi ve organlarının büyümesi için kalbin pompaladığı kanın tüm organlara ulaşması gerekir bu neden ile kalp çok hızlı çalışmalıdır. Bebeğin kalbi dakika da 160 ila 120 kez atar. Hızlı kalp atış nedeninin en önemli sebebi ise rahmin içerisin de az miktarda oksijen oluşudur. Bebek hızlı kan pompalaması bebeğin hızlı hareket etmesini sağlar ve oksijen üretimi gerçekleşmiş olur.

Bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu hafta olan gebeliğin 11.haftası

Bayanlara yönelik bir önceki 11.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "11. hafta gebelikte anne, 11.hafta gebekte bebek ve 11.hafta belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar12 hafta gebelik,12 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü,11 haftalık gebelik görüntüleri,12 haftalık bebek görüntüsü,hamilelikte ultrason görüntüleri,14 haftalık bebeğin ultrason görüntüleri,12 hafta ultrason görüntüsü,7 haftalık gebelik çocuk görüntüsü,14 haftalık bebek ultrason görüntüleri,gebelikte 11 hafta ultrason görüntüleri

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ