30 Temmuz 2012

13.Hafta Gebelik

Bu hafta itibari ile bebeğinizin ses telleri oluşur ve 13. hafta gebelikten itibaren her geçen gün gelişecektir. 13 hafta dönemine kadar bebeğin gözleri adeta kuşların gözleri gibi birbirinden çok ayrık ve bağımsızdır. Bu hafta itibari ile gözler birbirine yaklaşır ve toparlanır. İnsan çehresi oluşur.

Bu hafta kulaklar da tam yerine oturur. Önceleri kulaklar çene hizasında idi şimdi ise kulaklar olması lazım gelen yerine yerleşti tıpkı gerçek bir insan gibi görünüyor artık. Gözler ve kulaklar yerleşti, bu hafta kulaklar az miktar da olsa ses duymaya başladı. Duyduğu sesler her ne kadar uğultulu da olsa bebek için heyecan vericidir.

13. hafta gebelik döneminde heyecan verici bir gelişme de şöyledir. Her anne adayı ve baba adayı, bebeğin cinsiyetini kız mı, erkek mi diye oldukça merak ederler. Bu hafta itibari ile bebekler genellikle cinsiyetini belli eder. Anne adayı ve baba adayı bebeğinin artık kız mı erkek mi olduğunu biliyordur.

Bu dönemde meydana gelen gelişmeler ile birlikte bebeğinizin karaciğerleri gelişmeye başlar ve ilk defa safra üretmeye başlar. Bebeğinizin saçları uzamaya ve karaciğerin kan pompalanmasında ki dengeyi ayarlayan insülin hormonu bu hafta start alıp pankreas da üretilmeye başlar.

Bebek 13.hafta gebelik itibari  ile tam solunum yapmaya başlamış solunum yollarını artık yavaş yavaş kullanmaya başlamıştır.

13. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?
13 hafta gebelik 13.Hafta Gebelik
13 haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı ne kadardır?
Bu hafta bebeğin kilosu tam olarak 26 gramdır. Bebeğin boyu ise 9 santimdir.

Bu hafta itibari ile anne adayın da oluşan değişiklikler nelerdir?
13. hafta gebelik döneminde anne adayının bulantıları belirtilerini azaltır. Kusma var ise o da kısmen daha azalır. Anne adayının karnı biraz büyümeye başlamıştır. Artık günlük giydiği kıyafetler dar gelmeye başlayacak ve anne adayının daha bol kıyafetleri tercih etme ihtiyacı hâsıl olacaktır. Anne adayının halsizlik baş dönmesi gibi şikayetleri devam etmekte ve anne adayı beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Aksi durum gerek anne gerekse de bebek sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

12. hafta Gebelik merak ettikleriniz  burada>> 12.Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 12.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "12.hafta , 12.hafta gebelik ultrason görüntüleri ve 12.hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar13 haftalık bebek görüntüsü,13 haftalk bebek,14 haftalık gebelik,13 haftalık gebelik,gebelikte erkek bebek ultrason görüntüleri,14 haftalık gebelik görüntüsü,13 hafta gebelik,13 haftalık bebek ultrason görüntüsü,12 haftalık bebek ultrason görüntüsü,13 haftalık gebelik görüntüsü

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ