30 Temmuz 2012

14.Hafta Gebelik

Bebeğiniz 14. hafta döneminde meydana gelen gelişmeler ile artık küçük bir birey olarak her geçen gün gelişmekte ve dış dünyayı daha doğmadan annesi vasıtası ile tanımaya başlamaktadır.

14. hafta gebelik döneminde beyin artık tam bir enerji ile çalışmakta ve her duyduğu sesi kaydetmektedir. Dokunduğu her yerini ve rahmin içerisinde dokunmaması gereken yerleri öğrenir ve bilir. Bu küçücük varlık düşünmekte ve sentez bile yapabilmektedir. Artık tam olmasa da annesini babasının evin içerisinde ki bireylerin seslerini işitir ve onlara alışır. Bebeğiniz ilerleyen hatalarda net bir şekilde her şeyi duyacaktır.

14. hafta gebelik döneminde bebeğinizin tüm duyu organları gelişmekte ve boynu biraz daha uzamaktadır. Bu hafta sık solunum yapmaya başlar. Bebeğin kafası hareketlenmiş ve bebeğiniz kafasını sağa sola çevirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını istediği zaman kaldırır ve indirir. Parmaklarını oynatır ve avuçlarını ise açıp kapatacak bir seviyeye gelmiştir. Henüz çok küçüktür fakat bütün bu saydıklarımızı rahatlıkla yapabilir.

14. hafta gebelik döneminde bebeğin kalp atışlarını göbekten bir alet yardımı ile duyabilirsiniz. Bebeğin hareketlerini hissetmek isteyen anne adayları maalesef birkaç hafta daha beklemelisiniz, çünkü hissettiğinizi sandığınız hareketler bebeğin değil sizin kendi bağırsak hareketlerinizdir. Ancak bebeğinizin hareketlerini muayene anında doktorunuz size ultrasonda gösterebilir ise o vakit görebilirsiniz. Aksi takdirde birkaç hafta daha beklemelisiniz. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için yaptığı hareketler, tekmeler amuda kalkmalar, tüm kıpırdanmalar amniyon sıvısının emmesi ile hissedilebilecek seviyeye gelemez ve anne adayı hissedemez.

Bebeğin ultrason görüntüsü her ne kadar belirgin olmasa da 3 boyutlu ultrason görüntüsü ile bebeğin tüm hatları belirgin net bir şekilde gelişimini takip edebilirsiniz.

14 hafta gebelik1 14.Hafta Gebelik

14. hafta gebelikte bebeğin büyüme eğrisi ne kadar değişmiştir ve boyu ve kilosu ne kadardır?
Bu hafta bebeğin hem boyu 1 cm uzamış fakat kilo bakımından tam iki katı ağırlaşmıştır. Sizlerin de takip ettiği gibi bebeğin hızla büyümesi ve kilo alması oldukça ilginç ve şaşırtıcıdır.Bu hafta bebeğin boyu tam olarak 10 cm, kilosu ise tam tamına 45 grama ulaşmıştır.

Bir önceki makalemiz 13.hafta gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 13.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "13 hafta gebelikte bebek, 13.hafta ve 13.hafta gebelik ultrason görüntüleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar14 haftalik bebek goruntusu,14 haftalik bebek görüntüleri,14 haftalık bebeğin görüntüsü,14 haftalık bebek,14 HAFTA GEBELİK,hamilelik 14 hafta ultrason görüntüleri,ikiz gebelikte 12 hafta ultrason görüntüleri,utrasyon gorumu 14,30 haftalık bebek 3 boyutlu gorunum,bebeğin 14 haftalık görüntüsü

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. öykü diyor ki:

    gebeliğin en güzel dönemleri, bebeğimi bu haftalarda gerçekten hissetmeye başladım, kalp atışlarını duymak zaten apayrı bir heyecan..

YORUM YAZ