28 Eylül 2012

16.Hafta Gebelik

Rahimde gün be gün gelişmekte olan bebeğin 16.hafta ile beraber organları birbiri ile orantılı olmaya başlar. Bu dönemde bacaklar kollardan daha uzun olmaya başlar. Bebeğin hareketleri hızını artırır. Artık kasları iyice güçlenmiştir. Bebekler hareket ettikçe kasları güçlenir ve hem rahim içerisinde az olan oksijeni artırırlar hem de kaslarını güçlendirip vücutta ki kan dolaşımın artırır ve kalbi güçlendirirler.

16. hafta gebelikte bebeğin tüycükleri biraz daha uzamış ve bu durum anne adayını bir hayli rahatsız etmektedir.  El ve ayak parmakları iyice uzar ve tırnakları da gelişimini tamamlar.

16. hafta gebelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

16.hafta gebelik1 16.Hafta Gebelik

16 haftalık gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak 110 gramdır. Boyu ise tam olarak 17 cm’dir. Görüldüğü üzere her hafta bebeğin bütüne doğru gelişimi devam etmektedir.

16. hafta gebelikte anne adayı nı çok mutlu eden bir gelişme olur. Anne adayı artık bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlamıştır. Bu durum anne adayını oldukça mutlu eden bir durumdur. Bebeğin varlığını, gücünü tam olarak hisseden anne adayı bu durumu baba adayı ile hemen paylaşır. Anne adayının hissettiği tekmeleri baba adayı henüz hissedemeyebilir. Denk gelmesi ne kadar meşakkatli bir bekleyiş olsa da anne ve baba adayı dört gözle bebeğin hareket etmesini beklerler ve o hareket ettikçe çok mutlu olurlar. İlerleyen haftalar da bebeğin kasları daha da güçleneceği için çok daha rahat bir şekilde etrafca da izlenebilecektir.

Artık anne adayı bebeği ile sohbet etmeli ve bebeğini okşar gibi sevmelidir. Yapılan araştırmalarda bebeğini seven ve onu çok istediğini belirten bebekler ile aksini ypan anne adaylarının bebekleri arasında doğum sonrasında müthiş ve belirgin farklar oluşmuş ve ilginç sonuçlar doğmuştur. Çıkan sonuçlarda annesi tarafından anne karnında ki bebeğe her gün seni seviyorum ve senin gelmeni istiyorum telkinleri yapılan bebek doğum sonrası daha mutlu, rahat, sakin ve uyumlu iken; aksi yönde bir gebelik geçirmiş bebek ise tam tersi uyumsuz, huzursuz, sürekli ağlayan ve mutsuz bir bebek olmuştur. Bu araştırmalardan da anlaşıldığı gibi bebeği daha anne karnındayken sevmeli ve onu istediğini belirtmelidir.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Doğum Sonrası Depresyon başlıklı yazıda "doğum sonrası depresyon belirtileri, doğum sonrası depresyon tedavisi ve doğum sonrası depresyona girenler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar16 haftalık bebeğin anne karnında kilosu ve boyu ne kadardır,16 hafta gebelik ultrason görüntüleri,16 hafta,16 haftalık bebek görüntüsü,16 haftalık gebelik ultrason görüntüleri,16haftalık bebek anne karnında,17 hafta gebelik ultrason,17 haftalik bebegin goruntusu,17 haftalık bebek görüntüsü,22 haftalık gebelik görüntüsü

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ