28 Eylül 2012

17.Hafta Gebelik

Bebeğinizin cilt altında toplanan yağ dokuları 17. hafta gebelikte oluşmaya başlar. Bebeğin o şeffaf teninin damarları gösteren o nazenin derisinin insan derisi gibi gözükmesi için yağ dokularına ihtiyaç vardır. Yağ dokuları bebeğin o şeffaf derisini kaplayacak ve etin dış yüzeyini doldurmuş olacak.

17. hafta gebelikten önceleri plasenta büyüktü. Bu hafta itibari ile bebek de büyüyünce plasenta ve bebek aynı eşit büyüklüğe erişti. Bu evrede bebeği hızla büyümesi anne adayın da da hızlı kilo almalara neden olacaktır. Bebeğin solunum yolları ve üriner sistemi bu hafta itibari tam bir şekilde çalışmaya başlar. Ayrıca bebeğin kalp atışları çok seri atıyor ve kan pompalamaya devam ediyor. O kadar çok kan pompalıyor ki tüm organlarına kan gönderirken tam olarak günde 25 ila 30 litre kan pompalıyor. Bu rakam inanması zor bir rakam, fakat bebeğin kendi oluşumu ve anne karnında ki gelişimi de bir mucize olduğundan bu küçücük varlığın bu kadar kan pompalaması da mucizelerden bir parçadır.

17. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

17.hafta gebelik 17.Hafta Gebelik

17 haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı ne kadardır?

Bebeğin ağırlığı 100 ila 150 gram arasındadır. Boyu ise 12 ila 13 cm arasındadır.

17. haftalık gebelikte hafta anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta karnınız artık bellidir. En fazla 3 ila 5 kilo arsında kilo almanız gerekir. Vücudunuz yavaş yavaş genişlemeye başlar anne adayının doğumunun kolay olabilmesi için bu gereklidir. Bu haftadan itibaren kan dolaşımınız da ciddi bir artış ve hız olacaktır. Bu nedenle burun kanamaları oluşabilir. Telaş etmemelidir, normal bir süreçtir.  Sık sık terleme şikâyetleri ise metabolizmanın hızlanmasından kaynaklanır. Rahimin yukarı doğru çıkmasından ötürü kasık ağrıları hissedilebilir. Göğüslerde irilik ve belirgin damarlar oluşur.  Anne adayının bebeği için en çok endişelendiği haftadır çünkü üçlü tarama testi bu hafta yapılır ve bir sorun çıkmasından çok endişe edilir.

17.hafta gebelikte artık anne adayı oturup kakarken dikkat etmeli ve ağır bir yük veya dengesiz bir yük taşımamalıdır. Yüksek raflara uzanmamalı ve dikkatli olmalıdır.

Bayanlara yönelik bir önceki 16.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "16.hafta , 16.hafta ultrason görüntüsü ve 16.hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar17 haftalık gebelik ultrason görüntüleri,17 gebelik haftası,17 haftalık anne adayı mandalına yemelımıdır,17 haftalık gebelikde nrlere dikkat,17 haftalık gebelikte bebek ne kadardır,17haftalik hamilelikte ultrason rakamlari,gebelik 17 hafta ultrason,gebelikte 17 3,gebelikte 17 bebek görüntüsü,gebelikte 17 hafta görüntüleri

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ