28 Eylül 2012

18.Hafta Gebelik

Bu hafta yani 18. hafta itibari ile bebeğinizin kemikleri tam sertleşmemiş biraz daha esnektir. Bu dönemle beraber bebeğin kemikleri elbette daha da sertleşecek, fakat bu gelişmeyi ilerleyen haftalarda gösterecek ve doğarken ki halini alacaktır. Tabi bu kemiklerin sertleşmesi için gerekli olan kalsiyumun anne adayının aldığı kalsiyuma bağlı olduğunu unutmamalıyız. Anne karnında gelişememiş çocukların hayatlarını sürdüremedikleri ve birçok hastalığa kapı araladıklarını biliyor musunuz?

18. hafta gebelikte bebeğiniz artık kendine uyuma pozisyonu ayarlar ve günün belli saatleri uyur ve akabinde uyanır, uyur. Esner minyatür bir insan gibi insanoğlunun yaptığı fıtrattan gelen temel tavırları takınmaya başlar. Bu hafta da göz kapakları iyice tam kapanır ve kirpikleri de uzamaya başlamıştır. Kaşları iyice belirginleşip çıkmaya başlamıştır. Bebeğiniz kız ise yumurtalık hücreleri çok tan gelişmeye başlamıştır. Bu hücreler daha sonra hayatı boyunca ta ki menopoza kadar kullanacağı yumurta hücreleridir. Rahim gelişimini tam olarak tamamladı. Bu hafta ile erkek bebekler de kendi üzerlerinde ki gelişimin adeta haberdar gibidir. Bu hafta da bebek prostat bezi gelişimini tamamlar.

Buevrede bebeğinizin akciğerleri yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.  Nefes egzersizi yaparken bebeğinizin de sizin gibi nefes alıp verdiğini duyacaksınız. Bebek nefes alıp verdikçe bebeğin akciğerleri gelişir.

18 hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

18.hafta gebelik 18.Hafta Gebelik

18 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü bu şekilde olmaktadır.

18. hafta gebelikte bebeğin ağırlığı nasıldır ve kilosu nasıldır?

Bu hafta içerisinde bebeğinizin kilosu 150 ila 200 gram arasında büyümüş ve kilo almıştır. Boyu ise 14 ila 15 santimdir.

18. hafta gebelikte anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu haftaya kadar büyük bir ihtimalle en fazla 4 ila 5 kilo arasında kilo almış olabilirsiniz. Eğer gece uyumakta zorlanıyorsanız yatağınızda ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Yastığınızı yükseltebilir ve yastık sayısını artırabilirsiniz. Bu hafta ile birlikte vücudunuzun bazı yerlerinde kahverengileşme olabilir sabredin iyileşeceksiniz. Sabredin ve tahriş etmeyin ve bir müddet sonra doğum sonrası kendiliğinden sizi terk edip gidecekler. Düzenli beslenmeli ve düzenli uyku uyumalısınız.

Bayanlara yönelik bir önceki 17.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "17.hafta , 17.hafta gebelik ultrason görüntüleri ve 17.hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar18 haftalık gebelik ultrason görüntüleri,gebelikte 18 hafta ultrason görüntüleri,18 hafta gebelik,18 hafta gebelik ultrason bilgiler

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ