28 Eylül 2012

19.Hafta Gebelik

Bebeğinizin sinir yapısı ve kasları geçtiğimiz haftalara göre daha da güçlendiği ve geliştiği 19. hafta gebelik döneminde bebeğiniz artık yanıt veriyor. Bu dönemle beraber bebeğiniz artık sizi dinliyor ve sizin sesinize aşina!

Bebeğiniz artık 19 haftalık, ay hesabı yaparsak bebeğiniz beşinci ayında. Bu hafta bebeğiniz sizin ile adeta mesajlaşır gibi tepki vermeye başladı. Ne yaparsa bilinçli yapıyor. Bir yerine dokunmak istediği için dokunuyor merak ediyor ve keşfediyor. Bebeğiniz her geçen saat bir şeyler öğreniyor ve kaydediyor. Beyin artık faaliyette ve gayet aktif bütün melekeleri ile çalışıyor.

19. hafta gebelik döneminde bebeğin hareketleri ultrasonda çok net olsa da henüz anne karnının dışından bunu net hissetmek mümkün değildir. Bunun için daha çok küçük bu nedenle belirgin hareket yapamaz.
Bu dönemde meydana gelen gelişmeler ile beraber bebeğinizin o nazik tenini koruyan sıvının etkisinin daha da arttığını ve bu sıvının bebeğin her yerini kapladığını daha net görüyoruz. Bu sıvının adı vernix caseosa’dır. Bu sıvı beyaz bir mukoza ile saran bir sıvıdır.

19. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?
19 hafta gebelik 19.Hafta Gebelik
Resimde renksiz bir ultrasonda çekilen bir bebek resmi yer alıyor.

19. hafta gebelikte bebeğin kilosu ne kadardır?
Bu hafta itibari ile bebeğin ağırlığı 200 ila 250 gramdır. Boyu ise 22 ve ya 23 cm’dir. Bebeğiniz her hafta daha da büyüyecek ve kilo alacaktır.

Bu hafta itibari ile anne adayının üzerinde olan değişiklikler nelerdir?
Bu hafta anne adayların da oluşacak değişikliler şöyledir; meme uçlarında ki kahverengi alan daha da koyulaşarak ve büyüyerek dağılır. Bu kahve rengi alanın adı areola’dır. Neredeyse memenin yarısını kaplar. Bu kahverengi bölgen doğum sonrası 12 aya kadar mevcudiyetini sürdürür. Bu hafta itibari ile yüzünüzde veya vücudunuzda lekeler oluşabilir. Korkmayın bir müddet sonra kaybolabilir. Bu dönem de maalesef en sık sorunların arasında olan kaşıntı anne adayını oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu ay itibari ile nefesinizde tıkanıklık oluşması normaldir. Kabızlık ve eklemlerde kramp gibi sorunlar da oluşabilir.

Bayanlara yönelik bir önceki 18.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "18 hafta belirtileri, 18 hafta ultrason görüntüleri ve 18 hafta gebelikte anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar19 hafta gebelikte bebek hareketleri,19 hafta gebelik,19 haftalık gebelikte bebek hareketleri,19 haftada bebek hareketleri,gebelikte 19 hafta bebek hareketleri,19 haftalık gebelik bebek hareketleri,16 haftalık gebelik,19 haftalık gebelik,14 haftalik kiz ultrason,16 haftalik bebegin ultrason görüntüsü

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ