10 Nisan 2014

2.5 Yaş Çocuğa Tuvalet Eğitimi

2.5 Yaş Çocuğa Tuvalet Eğitimi

Merhaba. 31 aylık oğlum var. Bir kaç kez tuvalete alıştırma eğiliminde bulundum fakat kız kardeşine bez bağladığımı gördüğü anda önüme yatıp bezi göstermeye başlıyor. Küçük çocuklarda yeni bir kardeş büyük bir psikolojik faktör bence.

tuvalet eğitim 2.5 Yaş Çocuğa Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı ?

İlk önce sabırlı olun

Annelerin bu konuda çok sabırlı olmaları gerekiyor. İlk zamanlar tabi ki çok zor ve yorucu olabiliyor. Anneler bu günlerin geçeceğini ve bu durumun hep böyle devam etmeyeceğini kendilerine telkinde bulunursalar daha sabırlı ve istikrarlı olacaklarını düşünüyorum.

Şimdi bende oğluma tuvalet alışkanlığını öğretmeye başladım. Zaten tuvalete yapması gerektiğini az çok biliyor. “Anne çiş mi diyor” bugün bezi kaldırdık.

Tuvalet eğitimi zamanı

Tuvalet eğitimi hakkında az çok her annenin bilgisi var sadece zamana ve sabra ihtiyacımız var. Oğluma tuvalet eğitimini seveceği şekilde göstermeye özen gösteriyorum. Eline iki plastik bardak verip birinin içine az su koyup birini diğerine boşaltarak oğlum bak çiş diye göstererek alıştırmaya çalışıyorum. Eline peçete veriyorum oğlum çiş bitince sil tamam mı diyorum tamam diyerek uygulamaya geçiyor.

Çişini yaptığını gördüğümde sevinir gibi yapıyorum bu durum hem tuvaletten soğumamasını hem korkmayıp eğlenmesini sağlıyor. Kızmadan sakin bir şekilde gösterin.

Hemen kızmayın

Pijemasını ıslattığı zaman kızmayın ama hemen de almayın ıslak olmasında rahatsız olmasını bekleyin ki yapmaması gerektiğini öğrensin. Gece uyurken de tuvalete getiremiyorsanız o uyuduğu anda bezleyin. Uyanmadan alın.

tuvaletini yapan bebek 2.5 Yaş Çocuğa Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi sabır isteyen bir süreçtir.

Bakalım inşallah bu sefer başaracağız. Ben etrafımdakilere sordum nasıl tuvalete alıştırabilirim diye herkes farklı şeyler uygulamış. Her yoldan alıştırmamız mümkün. Fakat siz siz olun sakın korkutmayın daha uzaklaşır tuvalet eğiliminden ve ilerde ki hayatına psikolojik olarak yansır.

Nerede olmayı seviyorsa orada tuvaletini yaptırın

Oğlum tuvalete gitmeyi pek sevmiyor bende nereye isterse oraya götürüyorum ki en çok televizyon izlerken oturmak hoşuna gidiyor. Ödüllendirmem durumu biraz daha rahatlatıyor. Sizde sakin olun ve kati olarak kararınızdan caymayın. Korkutmadan bağırmadan halletmeye çalışın. Oğlum ilk büyük tuvaletini yaptığında “anne üf koktu” diyerek kokusundan iğrenmişti bende oğlumun yaka kısmına esas sürdüm ve rahatlamıştı. Sizde ya parfüm ya da oda parfümü ile bu durumu atlatabilirsiniz.

Alafranga tuvalet çocuklar için hem alışması kolay ve rahat gidip oturabileceği bir tuvalettir. Bu tuvalete sahip olanlar tuvalete alışana denk suyu ince şekilde açarlarsa hem eğlenir hemde tuvalete kısa zamanda alırmış olur tabi ki eğer kış mevsimi ise sakın yapmayın çocuk hasta olur.

Bayanlara yönelik bir önceki Erkeğin Hanımlamına Karşı Görevleri Nelerdir? başlıklı yazıda "erkeğin görevleri ve Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar2 5 yaş tuvalet eğitimi,2 5 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimi,iki buçuk yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimi,2 yaş çocuk eğitimi,2 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi,2 yaş çocuk tuvalet eğitimi,5yanda cocugun vctta alerci,2 yaş çocuğu tuvalet eğitimi,2 yaş tuvalet eğitimi,2 5 yaş çocuk tuvalet eğitimi

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ