19 Temmuz 2012

2.Hafta Gebelik

Geçtiğimiz 1.haftada olmadığını belirttiğimiz gibi 2. Hafta gebelik te de gebeliğin oluşup oluşmadığı noktasında kesin bir söz söylemek doğru olmayacaktır. 1.haftada anne adayının adet müddeti vardı. 2. Haftanın sonunda anne adayı yumurtlamaya başlayacak ve tam bir şekilde hazır olmuş olacaktır.

2.Hafta Gebelik

2. hafta itibari ile bu haftada baba adayında oluşan değişikliklerden biraz bahsedelim. Baba adayında bulunan sperm hücresi anne adayında ki yumurta ile buluşunca yumurta döllenecek ve embriyo halini alacaktır. O halde sperm hücresi nedir öğrenelim:

2 hafta gebelik 2.Hafta GebelikSperm hücresi: sperm hücresi erkeğin üretim organlarında milimetrenin yüzde biri şeklinde testisler de geliştirilir. Sperm hücreleri çok hassastırlar ve ısıya karşı çok dayanıklı değillerdir. Bu neden ile yaratıcı, tüm erkeklere adeta bir fabrika gibi sperm üreten testis ve üretilen spermleri toplayacak ve içinde barındıracak epididim organlarının da içinde yer aldığı vücudun dışında bir torba içersine yerleştirmiştir.Sperm hücresinin kurbağa yavrusunu andıran kocaman bir başı çok küçük ve ince bir bedeni ve minnacık bir kuyruğu vardır.

2.Hafta Gebelik

Ejakülasyon (boşalma) oluştuğunda aniden milyonlarca sperm hücresi boşalır ve kadının genital bölgesine akın eder. Milyonlarca spermden sadece 1000 tanesi içeri rahim ağzına kadar gidebilir. Ve bu bin tane sperm hücresinden, aralarındaki en güçlü ve en hızlı olanı, yani yalnızca bir tanesi içeri girer ve yumurta hücresine tutunur.
Kadının yumurtası ortalama olarak 12 ila 24 saat içersinde döllenmelidir. Kadının yumurtası geliştiği ve döllenmeye hazır hale geldiğinde kadının fallop tüplerinde mutlaka hazırda bekleyen sperm hücreleri olmalıdır. Yalnız bunlardan sadece biri içeri girer ve böylece döllenme gerçekleşmiş olur. Bu önemli buluşma sonrası da gerçekleşmiş olur. Bu buluşma sonrası gebelik gerçekleşir ise şayet o vakit gebeliğin 3. Haftası da oluşacak demektir.

2.Hafta Gebelik

Bazen anne ve baba adayları bebek isterler ve denerler bir türlü gebelik gerçekleşmeyebilir. Her ay tazelenen yeni bir rahim ve hiç bitmeyen sperm hücreleri ile şansınız her zaman var demektir. Tüm denemelere rağmen hala bir sonuç alınamıyor ise şayet, uzman jinekologlardan gebeliğe engel olan nedenleri öğrenip tedavi olmanız gerekmekte.

1. hafta için>> 1. Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 1. Hafta Gebelik başlıklı yazıda "1. hafta gebelik belirtileri, gebelik ve gebelik belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarspermin yymurtayla bulusma,yumurta sperm bulusunca belirti nasıl olur

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ