29 Eylül 2012

20.Hafta Gebelik

Bebeğin artık son şekline doğru gelişmekte olduğu bu dönemlerde 20. hafta dönemi daha da bir önem kazanmaktadır. Çünkü bu dönemde bebeğinizin beyin gelişiminin adeta temeli atılır. Öyle ki bebeğinizin 5 yaşına kadar ki beyin kapasitesi 20. hafta gebelik döneminde oluşur. Bu haftada bebeğinizin baş ve popo gelişimi olması gereken ölçülere ulaşıp bundan sonra ki gelişme dönemlerinde aynı orantı ve ölçülerde gelişir.

20. hafta gebelik    döneminde bebeğin dışarıdan gelen sesleri iyice duymaya başlamış olması ve ayrıca yüksek bir ses duyduğunda irkilmesi ve korkması kaçınılmazdır. Bu hafta da bebeğiniz sizin sesinize tam aşinadır doğduğunda ilk duymak isteyeceği ses annesinin sesi olacaktır.

Bu dönemdeki gebeliklerde bebeğin saçları ve kaşları iyice uzar tırnakları da uzamıştır. Bebeğin şeffaf olan teni yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları daha da hızlanır. Ayrıca bebek bu hafta gözlerini oynatmaya başlar ve sık sık göz kırpmaya başlar. Gözleri kapalı olmasına rağmen hareket ettirir ve göz kırpar. Işıktan çok rahatsız olur. Şimdiye kadar refleks olarak ağzına götürdüğü elini artık bilerek ve kasten götürür.

20. hafta gebelikte bebek erkek ise testisleri karın boşluğundan testis torbasına doğru inmeye başlar. Bağırsaklar artık tam bir şekilde çalışmaya başlar. Sindirim sistemi adeta bir fabrika gibi işler. Eğer bebeğiniz kız bebek ise, ilginç ama gerçek, yumurtalıklarında tam tamına 6 milyon yumurta hücresi mevcuttur. Henüz anne karnında bu bebeğin yumurtalıkları hazırdır. Bu hafta bu sayıya ulaşan yumurta hücreleri bu günden sonra daha fazla artmaz, bilakis sayısı ömrünün geçen her günü git gide azalır.

20. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

20.hafta gebelik1 20.Hafta Gebelik

20. hafta gebelikte bebeğin kilosu ve boyu nasıldır?
Bu hafta bebek neredeyse ağırlığının iki katına yakın kilo alır ve 300 ila 400 gram arasında bir kiloya sahiptir. Boyu ise bebeğin 25 cm dir.

Bu hafta anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?
Anne adayında bu hafta itibari ile önemli bir değişiklik yoktur. Artık karnı büyüdü ve gün geçtikçe daha da büyüyecek. Anne adayında oluşma ihtimali olan riskli haftaları atlattık. Anne adayı hamileliğe alıştı ve her sorunun üstesinden gelebiliyor.

Bayanlara yönelik bir önceki 19.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "19.hafta gebelik bebek hareketleri, 19.hafta gebelik ultrason görüntüleri ve 19.hafta hamilelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar12 haftalık erkek bebek ultrason görüntüleri,19 haftalık erkek bebek görüntüsü,20 haftalık erkek bebek ultrason görüntüleri,12 haftalık gebelikte bebek görüntüsü,erkek bebek ultrason görüntüleri,bebeğin anne karnında ultrason görüntüleri,13 haftalık erkek bebek ultrason görüntüleri,19haftalik hamilelikteerkek bebek belirtileri,12 haftalık ultrason görüntüsü,13 haftalık bebek

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ