30 Eylül 2012

21.Hafta Gebelik

Bu hafta itibari ile bebeğinizin kan pompalama hızı rekor düzeyde olacak çünkü kalp kasları 21. hafta gebelik döneminde son derece hızlanır ve bebek rahim içi oksijen azlığını o ortamda ki oksijen eksikliğini hızlı hareket yaparak oksijen miktarını çoğaltarak nefes alma ve yaşamını kolaylaştırma işini üstlenir. Bu hızla hareket eden kalp kasları güçlenir ve güçlendikçe de hızlanır.

Bu haftadan sonra doktorunuzun sizi uyarması sonucu öğrendiğiniz eşiniz aşağıda sözünden ürkmeyin, endişe etmeyin. Ağrı ve sızıya biraz dayanırsanız birkaç hafta sonra bebeğin eşi normal bulunması gereken yerde olur. Bunlardan sonra kanamanız olursa yine de bir doktora görünmeniz de yarar vardır.

21 hafta gebelik 21.Hafta Gebelik21. hafta gebelik döneminde bebeğiniz sizi duyuyor ve sizin ona ettiğiniz hitaplara kendince yanıt veriyor ve adeta sizinle bir nevi sohbet ediyor. Bebeğiniz rahimde küçücük bir yerde nasıl yaşıyor diye merak edip boşuna telaş etmeyin çünkü onun yeri oldukça rahattır. Keyfide gayet yerindedir.

21. hafta gebelikte bebeğin tüm organları çalışır ve işlevlerini görür durumda olup artık anne karnında ki bu küçük varlık adeta minyatür bir insan gibidir. Her bir organı mucizevi bir biçimde yaşıyor ve daha anne karnındayken hayat mücadelesi veriyor.

21. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?
21 haftalık gebelikte bebek şeffaf derisi dışında küçük ama eksiksiz görünüyor.

Bu hafta itibari ile bebeklerin kilosu ne kadardır?
Bu hafta bebeğin kilosu yaklaşık olarak 400 gramdır. Boyu ise tam olarak 28 cm’dir.

Bu hafta itibari ile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?
Anne adayının bebeği artık hareket ediyor. Anne ve baba bu hareketleri duymak ve şahit olmaktan büyük keyif duyarlar. Ve bebeklerine bir şey olacak endişesine kapılırlar.

Bu hafta itibari ile anne adayında diş eti kanamaları oluşur ve dişlerde hassasiyet oldukça önemlidir. Anne adayı hamilelik döneminde bir kere de olsa diş doktoruna görünmesidir. Bu sıralar burun kanaması da görülebilir. Bu bebeğin kalbinin hızlı atmasına bağlı kan dolaşımından kaynaklanan bir sıkıntıdır. Dinlenmek ve sabırla tamamen kaybolur.

Bayanlara yönelik bir önceki Hamilelikte Mide Bulantısı başlıklı yazıda "bulantı ve kusma, ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar21 haftalık gebeler,21 hafta gebelik,21 haftalık gebe anneler,21 hafta gebelikte ultrason görüntüsü,21 haftalık bebeğin ultrason goruntusu,hamileliğin 21 haftası ultrason görüntüleri,Hamileyken anne sınırlıyse bu bebek de

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ