30 Eylül 2012

22.Hafta Gebelik

Bu dönemde en önemli özellik olan anne adayının bebeğin hareketlerini 22.hafta gebelik döneminde çok net hissetmesidir. Fakat anne adayı bebeğin hareketlerini bazen hisseder bazense hissetmeye bilir bu korkulacak bir konu değildir. Çünkü bebek hareketlidir fakat bebek kas gelişimini henüz tam olarak gelişmemesi nedeniyle anne hissetmez.

22. Hafta gebelik döneminde kemik gelişimi güçlenmiştir artık baba adayı da zaman zaman anne karnına elini koyduğunda bebeğin hareketlerini hissedebilir.

22 hafta gebelik 22.Hafta Gebelik22. Hafta gebelikte bebeklerin bir diğer gelişimi de kas gelişimidir. Bebek artık bilinçli bir şekilde ellerini, kolunu hareket ettirmeye başlar. Hareket ettirmez ise bebek doğduğunda kasları güçsüz olarak doğar. Hamileliğin bu döneminde anne adaylarında genelde bacaklarında valiz oluşmaya başlar. Bebeğin boyu 28 cm ağırlığı ise 430 gr. olmuştur artık. Bebeğin ölçüleri gün geçtikçe değişmektedir. Bebeğin kirpik ve kas oluşumu tamamlanmıştır. Bebeğin karaciğeri oluşmuş ve işlevine başlamıştır. Eğer bebek erkekse bu dönemde testisleri torbaya inmiştir. Bu dönemde bebek artık sesleri işitmeye başlamıştır.

Artık bebek iyiden iyiye büyümüş anne adayı iki kişilik beslenmeye başlamıştır. Anne adayı hamileliğin başından buyana sıvı alımına özellikle su tüketimine çok dikkat etmesi gerekir. Anne adayının sıvı tüketimi az olması halinde bebekte ciddi riskler oluşmaktadır. Bu riskler, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık ve anne adayının el ve ayak şişmelerine neden olur.

Gebelikte olan bir diğer problem ise anne adayının cilt kuruluğu, karın bölgesinde çatlamalar olur. Bu gibi problemlerin önlenmesi için anne adayı bol sıvı özellikle de su tüketimine dikkat etmesi gerekir.

22. Hafta de yapılması gereken bir diğer işlem ise anne adayının kan sayımıdır. Çünkü anne adayının kanı artmış olup buna bağlı olarak kan sıvılaşması ve anemi gelişimi incelenmelidir. Anne adayının cildinde ince damarlar görülür. Bu durum ise değişen hormonlardan dolayıdır.

Anne adayı midesinde hafif yanmalar hissedebilir. Bebeğin büyümesi nedeniyle mideyi yukarı ittirir buda midede olan asidin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Bu nedenle anne adayı antiasid ilaçları kullanabilir. Bu durumda anne adayına tavsiye edilen bir diğer yöntem ise yemekten sonra uzanır vaziyette kalmamasıdır. Anne adaylarında olan değişikliklerden bir diğeri de denge merkezinin değişmesidir.

Bayanlara yönelik bir önceki Hamilelikte Mide Bulantısı başlıklı yazıda "bulantı ve kusma, gebelik ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar22 haftalık bebek görüntüsü,22 haftalik gebelikte mide bulantisi,22 haftalik hanim,22 hafta gebelik,22 HAFTALIK BEBEK,22 haftalık bebegı kılosu,22 haftalik anneyim orguler,22 HAFTADA MİDE BULANTISI,22 hafta gebelik mide bulantısı,hamilelikte 22 hafta bebek görüntüsü

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ