24 Ekim 2012

24.Hafta Gebelik

24. Hafta gebelikte bebeğin hareketlerinin iyice hissedildiği bir dönemdir. Bebek öksürebilir ve hıçkırabilir. Bebeğin görüntüsünden kaşlarını çattığını ağzını açıp kapattığını görebilirsiniz. Seslere karşı duyarlılığı iyice artmıştır artık. Bebeğin ter bezleri oluşmuştur artık.

24. Hafta gebelikte bebeğin gözleri hala kapalıdır. Bebeği saran annenin karnında hastalıklardan ve darbelerden koruyan amniyotik sıvı her dört saatte yenilenir. Bebek plasentadan beslenir. Bebek ellerini yumruk yapabilir kasları oluşmuştur artık.

24.Hafta Gebelik 24.Hafta Gebelik

24. Hafta de bebek boyut olarak 32 cm ulaşmış ağırlığı ise 560 gram olmuştur. Bebeğin erken doğması halinde akciğerlerinin tamamen oluşmuş olmasa da nefes alabilecek hale gelmiştir. Bebek anne karnında oksijeni plasentadan alır.  Bebeğin bağışıklık sistemine yardımcı olan beyaz kan hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebeğin vücut dengesini sağlamaya yarayan iç kulak tamamen oluşmuştur.

24. Hafta gebelikte bebeğin dahada büyümesi nedeniyle anne adayı bel ağrısı yaşayabilir. Bu durumu engellemek için anne adayı alçak topuklu yada hiç topuğu olmayan rahat ayakkabılar tercih edebilir. 24. hafta gebelikte anne günlük egzersizlerini ihmal etmemelidir. Rahat bir hamilelik süreci geçirmelidir çünkü bebek artık sesleri iyiden iyiye duymaktadır. Anne adayında şişlikler oluşmaya başlamıştır. Bu nedenle anne adayının almış olduğu gıdalara dikkat etmesi ve doktor kontrolünde olması gereklidir. Anne adayının tansiyonu takip edilmesi gerekir. Bebeğin artık refleksleri oluşması nedeniyle hareketleri de bilinçli oluşmaktadır. Bebeğin cildi ilerleyen zamanlarda da kilo alması nedeniyle hala buruşuktur. Bebek göz kapakları oluşması nedeniyle gözlerini açıp kapatabilir. Bebeğin bütün organları hemen hemen oluşmuştur. Fakat erken doğan bebeğin çok iyi koşullarda olmaması halinde yaşama şansı çok azdır. Anne adayının diş eti problemi oluşabilir diş etleri çekilebilir.

Bu gibi problemlerde ihmal edilmeden bir diş doktoruna başvurulması gerekir aksi halde anne adayı dişlerini kaybedebilir. 24. hafta gebelikte bebek beyin olarak gelişmiştir. Bu nedenle bilinçli tepkiler verir. Bebek artık öğrenmeye başlar, hafızasında depolamaya başlar. Doktorunuz bu dönemde Anne adayına şeker tarama testleri uygulayabilir. Anne adaylarında gebelik sırasında görülebilen bir diğer hastalıkta idrar yolu enfeksiyonudur

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeğinizi Sağlıkla Kucağınıza Almak İçin başlıklı yazıda "folik asit, folik asit kullanımı ve gebelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlargebelikte 24 hafta bebek hareketleri,gebeliğin 24 haftasında bebek hareketleri,24 hafta bebek nasıl boyuttadır,24 haftalık gebelikte bebek hareketi,24 haftalık gebelik,hamilelikte 24 hafta bebek hareketleri,24 haftalık bebek,24 haftalık anne karnındaki bebek resmi,24 haftalık anne karnındaki bebek,24 Hafta Gebelik Bebek Hareketleri

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ