24 Ekim 2012

26.Hafta Gebelik

26.hafta gebelikte bebeklerde göz kapakları oluşmaya başlar. Bu dönemdeki gelişmeyle bebek gözlerini açıp kapatabilir. 26. Hafta gebeliklerde göz renkleri oluşmuştur. Fakat bebek doğduktan iki veya üç ay sonra kalıcı göz rengini alır.

Bu haftada bebeklerin akciğer gelişimi hala devam etmektedir. Yine, bu haftaki gelişmelerle artık bebeklerin hareketleri çok daha nettir ultrason ile rahatlıkla, net olarak görülebilir. Bebek artık hareketlerini bilinçli bir şekilde yapar. Bu hafta bebeklerin derisi deri altında oluşan yağlanma sonucu bebeğin derisi yavaş yavaş normal hale gelmeye başlar. Bu dönemin bir diğer özelliği ise bebeğin hareketlerinin bilinçli yapması ve artık görebilmesidir. 26.hafta boyu yaklaşık 23 santim ağırlığı ise 910 gram civarında olur.

26.Hafta Gebelik 26.Hafta Gebelik

26.hafta gebelikte anne adayınn vücudunda su tutması olmaya başlar buna bağlı el özellikle ayaklarda şişkinlik olur. Bu nedenle anne adayı bol bol su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Bununla beraber kendisini yormadan egzersiz yapmalı vücudunda oluşan şişkinlik problemlerini ve eklemlerinde oluşan ağrıları en aza indirger. Normal şartlarda bir anne adayı 26.haftalık gebeliği boyunca 7-10 kilo arasında kilo almalıdır. Eğer beklenenin çok üzerinde kilo alımı söz konusu ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  Bu haftayı  tamamlayan anne adayının rahmi de bebeğin büyümesi ile bağlantılı olarak büyür. Bu dönemde haftada 1cm rahim büyür. Anne adayı bu dönemde kabızlık şikayeti ile karşılaşabilir. Bu durumu lifli gıdalar tüketerek ve bol su içerek daha rahat geçirebilir.

26. hafta gebelikte anne adayında karın ağrısı ve kaburga ağrısı görülebilir. Buda bebeğin büyümesi ile orantılı bir durumdur. Bu dönemde anne adayı kendini yormamalı ve zaman buldukça da dinlenmelidir. Bu dönemde anne adayının rahmi doğum öncesi hazırlık yapmasından kaynaklı her dört saatte bir hafif hafif kasılma şeklinde ağrılar olabilir. Bu ağrılara çok dikkat edilmelidir. Anne adayları ağrılarının fazlalaşmaya başladığını yani sürelerinin kısalmaya başladığını anladığı an mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Aksi halde erken doğum başlamış olabilir buda bebeğin hayat sal fonksiyonlarının sağlayacak yeterli ortam olmamasına yol açar. Bebeğin hayatı tehlike taşımasına neden olur.

Bayanlara yönelik bir önceki 25.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "25.hafta , 25.hafta hamilelik ve gebeliğin 25.haftasında anne" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar26 haftalık gebelikte nelere dikkat edilmeli,26 haftalk gebelikte nelere dikkat edilmeli,26 hafta gebelik,25 haftalık gebelikte rahim ağrısı,26 HAFTA HAMİLELİK,26 haftada derideki agrı,26 haftalık gebelik hafif kasılma,26 haftayı bitiren bebek,27 haftada kaburga ağrısı,gebeliğin 25 haftasında karın ağrısı

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ