25 Ekim 2012

27.Hafta Gebelik

Anne adayının vücudu 27. hafta gebelikte iyiden iyiye değişmiş ve ağırlaşmıştır. Bebek büyüdükçe anne adayının diyaframa baskı yapmasından kaynaklı anne adayının nefes darlığı yaşamasına neden olur.

27. hafta gebelikte bebekler büyümesiyle birlikte annenin karında iyiden iyiye büyümüş olup göbek deliğinin dışarıdan fark edilecek şekilde kabardığı görülür. Anne adayları bu durumu geçici bir süre yani doğumdan sonra atlatırlar. Anne adaylarının şikayet ettiği bir diğer konu ise göbeklerinin tam ortasında aşağı doğru kalınlaşan bir çizginin oluşmasıdır. Bu çizgi doğumdan sonra yok olur. Bu nedenle anne adayları bu çizginin oluşumunu engellemek için gereksiz çaba göstermemelidir.

27.Hafta Gebelik 27.Hafta Gebelik

27. hafta gebelik döneminde bebeklerde beyin gelişimi sürmektedir. Akciğerlerinde gelişimi devam etmektedir. Bebek bu süre içerisinde gözlerini ve göz kapaklarını rahatlıkla kullanabilecek. Bu hafta bebeğin boyutu 35 cm ağırlığı ise 950 gr’dır.

Bu ölçümler genetik faktörlere de bağlıdır. Bazı anne babanın kilolu olmasından kaynaklı bebek kilolu doğabilir. Bebeğin zayıf doğması da bebeğin sağlıksız olması anlamına gelmez. Bu nedenle bebeği zayıf olan anne adaylarının üzülmemesi gerekir. Bu dönemde en çok bebek kalsiyumuma ihtiyaç duyar anne bu dönemde yeteri kadar kalsiyum almamışsa bebek annenin vücudundaki depolarından kullanır ve ilerleyen zamanlarda annenin kalsiyuma ihtiyacı olduğunda depolarında kalsiyum kalmaz. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

de yine bebeğin ihtiyaç hissettiği demir vitaminini anne ilaç takviyesi ile karşılamaz ise bebek annenin depolarından kullanır ve anneyi kansız bırakabilir. Anne adayının bebek büyüdükçe artık iki kişilik gıda tüketmesi gerektiği bilinmelidir. Fakat anne adayı abartmadan kendisine ve bebeğine gereken gıdaları tüketmesi gerekmektedir. Anne adayının artık hem ruhsal hem de fiziksel olarak bebek sahibi olmasına hazır olduğu dönemlerden biridir. Özellikle emzirmeye hazırlanan vücut göğüslerin daha büyümesine neden olur. Anne adayında bu dönem rahmin daha da büyümesi ve doğum kanallarının oluşmaya başlaması nedeniyle anne adayının yürüyüşü bile değişir. Bu dönemde bebeğin beyin gelişimi de hızla oluşmaktadır. Bu nedenle annenin Omega 3 bulunan besinleri tüketmesi sağlanmalıdır. Her hamileliğin ve her dönemin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki 26.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "26.hafta , 26.hafta gebelikte anne de olan değişiklikler ve 26.hafta gebelikte bebek de olan değişiklikler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar27 hafta gebelik,23 haftalık gebelik,27 haftalik bebek,27 hafta hamilelik,26 haftalık gebelik,35 hafta gebelik,27 haftalık gebelik,23 haftalk gebelik,27 haftalik gebe,26 haftalık gebeler

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ