25 Ekim 2012

29.Hafta Gebelik

Anne adayı 29. Hafta gebelikte 8 ile 11 kilo arası kilo almıştır ve vücut ölçüleri iyiden iyiye değişmiştir. Bu ayda bebek ise artık normal bebek boyutuna ulaşmıştır. Uzunluğu 37 santim ve ağırlığı 1.250 gram olmuştur. Kan hücreleri de bebeğin artık alyuvar üretmeye başlamıştır. Bebek artık bu ayda tat, koku, ses algılaması oluşmuştur. Bebek anne karnında gözlerini açıp ışık kaynağı bulmaya çalışır. Bebeğin duyuları tamamen gelişmiştir.

29. hafta gebelikte bebeğin bağışıklık sistemi aşağı yukarı oluşmaya başlamıştır. Bebek doğduktan sonrada anne sütü ile desteklenir bağışıklık sistemi.

29.Hafta Gebelik 29.Hafta Gebelik

29. hafta gebelikte anne adayının göğüs hassasiyeti iyice artmıştır. Artık anne adayının göğüslerin de süt üretimi başlamıştır.

Bu hafta anne adayının daha fazla sırt ve bel ağrıları artar. Fakat anne adayını korkmasına gerek yoktur. Çünkü bebek büyüdü doğuma hazırlanmaya başladı. Annenin vücudunda olan değişiklikler nedeniyle denge problemi yaşaya bilir. Annenin sürekli ayakta kalması yorgunluğa ve tansiyon düşüşlerine neden olur. Anne adayının tansiyonunun sürekli gözlem altında olması gerekmektedir. Bu dönemin bir diğer özelliği ise anne adayının ilk hamileliği sırasında olduğu gibi şimdide sık idrara çıkmasıdır. Anne adayı kendisini çok fazla yoracak şekilde egzersiz yapmamalıdır. Anne adayının herhangi bir sıkıntısı yoksa doğuma kadar yüzme ve küçük egzersiz yapabilir.

Anne adayının 29.hafta gebelikte anne adayının rahmi büyümeye devam eder. Bu da idrar kaçırma olayına neden olur. Bu dönemlerde anne adayları çok duygusal olmaktadır. Baba adayından daha fazla ilgi beklemektedirler. Anne adayları hiç ağlanmayacak sahnelere ağlayabilirler. Bu nedenle anne adayının ortamı çok önemlidir stresten uzak kalmalı sakin ortamlarda bulunmalıdırlar. Besinlerine de çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

29.hafta gebelikte bebeğin artık akciğer ve beyin gelişimi dışında hemen hemen tüm organları tam anlamıyla oluşumunu tamamlamıştır. Anne adayının bu dönemde su torbasının açılması hem bebeği hem de anneyi tehlikeye sokar enfeksiyon hastalıklarına yakalanmalarına neden olur. Belirtilen bilgiler ortalama bir hamilelik sürecinde yaşanan problemler olup, her bebeğin kilosu yüzü nasıl farklı ise hamilelik sürecide farklıdır.

Bayanlara yönelik bir önceki 28.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "28 hafta gebelikte annedeki değişiklikler, 28.hafta belirtileri ve 28.hafta gebelikte bebek de olan değişiklikler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar29 Haftalık Gebelik,29 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler,29 hafta gebelik,29 haftada dikkat edilmesi gerekenler,29 haftalık gebelik annedeki değişiklikler,29 haftalık hamilelikte göz yaşlanması

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ