19 Temmuz 2012

3. Hafta Gebelik

Yumurtalıkta müthiş bir değişiklik ve faaliyetin oluştuğu haftadayız, en önemli hafta gebeliğin başlangıç haftası olduğundan 3. hafta önemlidir.

3.Hafta Gebelik

Gebeliği anlatırken baba adayının ve anne adayının durumlarından ve donanımlarından bahsettik. 3. haftada bu büyük buluşma gerçekleşir ve babanın sperm hücresi ile annenin yumurta hücresi birleşir bu birleşmenin oluşumu şöyledir;

3. haftada sperm hücreleri fallop tüpünde hızla ilerlerken fallop tüpünün iç kısmında oluşan özel sıvının da yardımı ile sperm hücreleri yumurta hücresine doğru yol alırlar. Sperm hücresinin baş kısmında yumurta hücresinin etrafında yaratıcı tarafından yumurta hücresini korumak için zar oluşturulmuştur. Sperm hücresinin baş kısmında ise o nazenin zarı eritecek güçte eritici asitler oluşur ve sperm hücresi yumurta zarını deler geçer ve ardından yumurta zarına girerken kuyruğunu dışarda bırakır. Bu olayın hemen ardından herhangi başka bir sperm girmesin diye hemen açılan yerleri tedavi eder.

3. Hafta Gebelik

3 hafta gebelik1 3. Hafta GebelikSperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşmesinin hemen ardından embriyo oluşumu başlar. Sperm hücresi aktifliğine devam eder ve yumurta hücresine girer girmez getirdiği genlerine ait onlarca bilgiyi (kromozomları) yerleştirecek bir bilgi işlem merkezi arar. Kısa bir müddet sonra, yumurta hücresinin bilgi işlem merkezinin çekirdeği ile buluşur. Bu birleşmede sperm hücresinde ki bilgiler ile yumurta hücresinde ki tüm bilgiler birleşir ve hızlı bir tempo ile yoğun bir çalışma başlar.

Evet, 3. hafta gebelikte döllenme esnasında annenin yumurta hücresi daha önce negatif yüklü iken artık pozitif yüklü olur ve anne adayı artık gebedir.Birleşmenin hemen ardından fallop tüpünün yolculuğu başlar. Hızlı bir şekilde çeşitli hücre değişimleri ile birlikte hücrelerde artış oluşur. Bu ciddi artış sonucu bölünerek çoğalma şeklinde önceleri tek hücreden çoğalan hücrelerde kendi içlerinde bölünerek çoğalırlar artış sistemli ve ardışıktır. Her bölünen kendi katı nispeti ile artar. Bu çoğalma sistemine morula adı verilir.

Sperm hücresi bünyesinde hem X hem Y kromozomunu bulundurur. Yumurta hücresinde ise sadece Y kromozomu bulunur. Y kromozomu kadınlarda oluşur sadece, erkeklerde ise hem X Y kromozomu mevcuttur. Bu neden ile katiyen bilinmelidir ki bebeklerde cinsiyeti sebep olarak erkek üreme hücresi belirler.

İnceleyin>> 2. Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 2.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "2. hafta , 2.hafta gebe kadınlarda olan değişiklikler ve gebeliğin 2. haftası" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaryumusratlikla sperm nerede birleşir

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ