26 Ekim 2012

30.Hafta Gebelik

Doğuma biraz daha yaklaşılması nedeniyle 30. hafta gebelikte anne adayı hem korkmaya hem de artık iyiden iyiye rahatsız olmaya başlamıştır. Anne adayı bu dönemde ne kadar rahat olursa bebek de o kadar rahat olacaktır. Bebek bu dönemde yaklaşık 38 cm uzunluğa 1360 gram ağırlığa ulaşmıştır.

30. Hafta gebelikte bebek artık duyu olarak da tat olarak da his olarak da olgunlaşmıştır. Anne adayının karnında bulunduğu ortamın farkındadır. Erkek bebeklerin testisleri artık oluşumunu tamamlamak üzeredirler. Bu dönemde bebeğin kilosu dünyaya gözlerini açacağı ağırlığının üçte ikisini oluşturur.

30.Hafta Gebelik 30.Hafta Gebelik

30. hafta gebelikte anne adayı ortalama 11-16 kg almıştır. Yeni doğacak bebek anne adayının karnında anne adayı uyanıkken hareketlerine dikkat edilmesi gerekir eğer bebek annesinin karnında yaklaşık 10 kez hareket ediyor ise bu olumlu bir sonuçtur. Eğer bebek annesinin karnında hareketleri az oluyor ise anne adayının mutlaka bir hekime başvurması gerekir. Çünkü bebeğin kasları gelişmiş ve artık hareketleri bilinçlidir.

30. Hafta gebelikte anne adayı kasıklarında bir basınç ve ağırlık hisseder bu dönemde bu normal bir gelişmedir. Anne adayı bu süreç içinde yorgunluktan kaçınmalı fazla ayakta durmamalıdır. Bu dönemde mide ekşimesi şikayetleri normaldir. Bunu engellemek için yemek yedikten sonra anne adayı düz bir yerde uzanmamalı dır. Aksi halde midede bulunan asit yemek borusuna kaçar buda mide ekşimesine neden olur.

Bu dönemde bebek gittikçe aşağıya indiğini anne adayı fark eder. Anne adayı nefes alışları zorlaşabilir bu süreçte normal bir durumdur. Anne adayı için bu süreçte yatış pozisyonu çok önemlidir. Anne adayı sol tarafına yatması gerekir. Bunun nedeni ise kalbe giden kan damarlarının anne adayının sağ tarafında bulunmaktadır. Bu yatış pozisyonu kanı organlara gitmesini sağlayan damarların rahat çalışmasına neden olur. Anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından çok dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.

Bayanlara yönelik bir önceki 29.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "29.hafta annedeki değişiklikler, 29.hafta belirtileri ve 29.haftada bebek deki değişiklikler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar10 hafta gebelik,30 haftalk gebelikte annedeki deiiklik,otuzuncu haftada kasıklardaki ağırlık,gebelikte 30 hafta annedeki değişiklikler,hamilelikte otuzuncu hafta anne,30 hafta gebelik,30 hafta gebelikgünlük,10 haftalık bebek anne karnında,30 hafta gebelikte bel,30 haftada annedeki değişiklikler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ