03 Ocak 2013

31.Hafta Gebelik

Evet, 31. Hafta gebelikle beraber bebeğinizin dünyaya gelmesine haftalar kalmıştır. Sizin ve etrafınızdaki insanların heyecanlanmaya başladığı bu süreç hazırlıkların da son hızla devam ettiği bir dönemdir. Anne adayı iyice ağırlaşmıştır artık.

31 hafta gebelik 31.Hafta Gebelik

Bu dönemle bebek erken doğabilir. Anne adayı bu dönemde kendini fazla yormamalıdır. 31. Haftada bebek iyiden iyiye büyümüş, yavaş yavaş normal oyuncak bebek boyutuna gelmiştir. Bebeğin gelişimi aşağı yukarı tamamlanmıştır. Hisleri oluşmuştur, belki de o da dünyaya gelmek için sabırsızlanıyordur. Anne adayında rahim artık o kadar büyümüştürki tüm karnı kaplayacak kadar olmuştur. Annenin rahatsızlıkları giderek çoğalır nefes alışı sindirim sistemi dolaşım sistemi gibi durumlar gittikçe zorlaşmaya başlar anne adayı için. Buda 31. Hafta gebelikte bebeğin anne karnında büyümesi ve bebeğin yerinin fazla kalmamasından kaynaklanır.

Anne 31. Hafta gebelikte yaklaşık 10-12 kilo arasında kilo almıştır. Vücudu iyice ağırlaşmıştır. Anne adayının hormonlarının değişimi nedeni ile göğüslerinden süt gelmeye bile başlayabilir. Anne adayının bu dönemde rahim kasılması nedeniyle karın ağrısı çekebilir. Anne adayının vücudu doğum olaylarına hazırlanmaktadır. Anne adayı bu dönemde sıkça rüya görür buda gerek anne adayının psikolojik olarak da doğuma hazırlanmasından gerekse hormonların salgıladığı relaksindendir.

31. hafta gebelikte bebeğin boyu 40 cm ağırlığı ise yaklaşık 1600 grama ulaşmıştır. Bebek hala büyümeye doğana kadar devam edecektir. Bu hafta bebek daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyabilir. Bunun nedeni ise bebeğin kemiklerinin hızla gelişmesidir. Bebeğin zekâ gelişimi de devam etmektedir. Anne adayı kalsiyum alma oranını biraz daha arttırabilir. Süt ve diğer kalsiyum besin değeri yüksek olan besinleri tüketmesi ve doktorunun anne adayına tesviye ettiği ilaçları kullanması hem anne açısından hemde bebek açısından çok büyük önem taşır. Bebek bu dönemde hareketleri dahacanlı olmuştur bunun nedeni ise amniyon sıvısının çok oluşundandır.

31. Haftada bebeğin göz kasları ve göz kapakları iyice gelişmiştir. Bebek artık ışığa duyarlı hale gelmiştir. Bebeğin çok büyümesi nedeniyle en ufak hareketler bile anne adayını rahatsız etmeye başlar. Doğuma az süre kalan bu dönemde kontroller asla ihmal edilmemelidir.

Bayanlara yönelik bir önceki 30.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "30 hafta belirtileri, 30.hafta de annedeki değişiklikler ve 30.hafta de bebek de olan değişiklikler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar31 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ