03 Ocak 2013

32.Hafta Gebelik

32 hafta gebelik 32.Hafta Gebelik

Anne adayı artık bebeğin odasını hazırlamaya, 32. hafta gebelikle artık doğum çantasını düzenlemeye başlamıştır. Bolca bebek kıyafetleri alınır. Her görülen bebek kıyafetlerini almak ister fakat anne adaylarının bebeklerine çeşit kıyafet almak yerine yeni doğan bebeğin cildine uygun kıyafetleri alması tavsiye edilir. Bebek yeni doğması nedeniyle cildi de hassastır. Bu nedenle yapılan alışverişin bebeğe uygun olması gerekir. 32. Hafta de bebeğin vücut gelişimi oluşmuştur artık. Bu nedenle anne aydının yüksek sesli ortamlarda ve rahatsız ortamlarda bulunmaması hem bebek hem de anne sağlığı için önem taşıdığı bu dönem. Erken doğum olayının olmaması içinde anne adayının çok fazla ayakta durmaması gerektiği dönemdir.

32. Hafta gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 42 cm ağırlığı ise 1800 grama ulaşmıştır.

Bebeğin rengi artık kırmızı olmaktan çıkar pembe renge dönüşmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise bebeğin cilt altında oluşan yağ dokusu artık daha iyi gelişmeye başlamasıdır. Anne adayının kontrollerde gördüğü bebeğin karnında bacaklarının bükük kafasının üne eğik olduğunu görebilir. Artık ağzı gözleri ultrasonda daha belirginleşmiştir. Bebek bazen de başparmağını emerken görebilirsiniz. Buda sizi daha da heyecanlandırır. Bebeğin kasları büyük oranda gelişmiştir bu nedenle el parmakları açık vaziyette görülebilir.

32. Hafta gebelikte anne adayının yapması gereken bebeğinin hareket sayısına dikkat etmesidir. Çünkü bebek artık büyümüş ve hareketleri net hissedilir vaziyete gelmiştir. Bebeğin hareketlerinin çokluğu bebeğinizin karnınızda rahat ettiği ve sağlıklı olduğunun işaretidir. Aksi halde bebek yavaş hareket ediyor veya hiç hareket etmiyor ise hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bebeğiniz ve sizin için gerekli olan vitaminlere çok dikkat etmeniz gerekmektedir aksi durumda bebeğin büyüme hızı yavaşlar.

Çalışan anne adaylarının doğum izinleri bu hafta başlar. Anne adayları artık doğum hakkında doktorundan bilgi almaya aklına takılan soruları sormaya başlaması gerekir. Anne adayı gebeliğinin ilk başından bu yana yaklaşık 12 -14 kg almıştır. Anne adayının rahmi bu dönemde büyür ve şişmeler oluşur. Anne adayının iç organları biraz rahatsız olacaktır. Ama bu süreç geçicidir.Unutmayın artık karnınızda oyuncak bebek kadar büyümüş bir canlı var.

Bayanlara yönelik bir önceki 31.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "31.hafta gebelik, gebelik ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar32 hafta gebelik,32 haftalık gebelik,32 haftalik gebelikte dikkat edilmesi gerekenler,gebelikte bebek hareketlerinin çokluğu,31 hafta gebelik,31 haftalık gebelik,31 Haftalık Gebelik evhanımları,32 gebelik haftasında dikkat edilmesi gerekenler,32 hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken hareket,32 haftada dikkat edilmesi gerekenler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ