03 Ocak 2013

33.Hafta Gebelik

Artık bebeğin çok büyüdüğü ve anne adayının vücuduna iyiden iyiye ağırlık yaptığı bir dönemde yani 33. hafta gebeliktesiniz. Anne adayları bu durumu severek katlanır. Ne kadar bacakları, elleri şişse de bu durum geçicidir ve bu durum sonucunda görmek için sabırsızlandığı bebeği vardır. Bu nedenle anne adaylarına hiç zor gelmez.

33 hafta gebelik 33.Hafta Gebelik33. Hafta gebelikte bebeğin boyu 43 cm ulaşmış ağırlığı ise 2000 gramdır. Bebeğin hisleri, tat alma duyusu, koku alma duyusu çoktan oluşmuştur. Bebeğin gövdesine oranla baş çapı daha hızlı büyümeye başlar. Bebeğin gözleri tıpkı büyük insanlar gibi karanlıkta büyük ışıkta küçülür. Bebek artık her şeyi bulanık da olsa görebilir. Bebeğin akciğerleri artık iyice gelişmiş, nerdeyse gelişimini tamamlamıştır.

Bebek 33. Haftada uyur ve uyanır sesleri dinler ve zaman zaman tekmeler atmaya başlar. Bebeğin doğumundan sonra ısısını sağlayacak olan deri altı yağların oluşumu  tamamlanmıştır. Bebek doğum pozisyonu olan baş aşağıda poposu yukarıda pozisyonunu almaya başlamıştır. Anne karnında olan ve bebeğin gelişimini sağlayan amniyo sıvısı artık aynı düzeyde kalır. Anne adayının kontrollerinde bebeğin gelişiminin yanı sıra amniyo sıvısının oranını da doktoru tarafından bakılması ve değerlendirilmesi gerekir. Anne adayı 33. Haftalık gebeliğinde yürümesi biraz zorlaşır. Bu nedenle anne adayının rahat ayakkabı giymesi önerilir. Anne adayı bu dönemde vücudunda hala şişlikler oluşur.

Anne adayının 33. Haftalık döneminde tansiyonu gözetim altında olması gerekir. Bu dönemde yağlı ve tuzlu yiyeceklerden anne adayı kaçınmalı besin değeri daha fazla olan yiyecekleri tercih etmesi gerekmektedir. Anne adayının uyku pozisyonu da çok önemlidir hem bebeğin hem de anne adayının dinlenmesi çok önemlidir. Anne adayı doğum yaklaştıkça daha da hızlı kilo alır bu durum doğum sonrası bebeği emzirme nedeniyle normale kısa sürede döner bu nedenle problem edilecek bir sorun değildir. Anne adayının psikolojisi de aldığı besinler kadar önemlidir. Çünkü bebek artık her şeyi hisseder ve ona göre tepki verir. Bazı anne adaylarının hamileliği ilerlemesi halinde hala karnı küçük olabilir bu bebeğin doktor tarafından yapılan kontrollerinde iyi olması halinde sorun değildir.

Bayanlara yönelik bir önceki 32.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebelik, ve gebelikte 32.hafta" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar33 hafta gebelik,33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler,33 1 haftalık gebelik,33 haftalık bebek,33 haftalık gebelik bas asağı,33 haftalık gebelik anne yorumları,33 haftalık gebelik,33 haftada bebek pozisyonlari,gebelikte 33 1,33 hafta bebek

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ