03 Ocak 2013

34.Hafta Gebelik

Bebeğin boyunun 44 cm, ağırlığının da 2275 grama ulaştığı 34. hafta döneminde bebek gülücük atabilmektedir. Ultrasonda görebileceğiniz bu durum tüm yorgunluğunuzu atabilir.

34 hafta gebelik 34.Hafta Gebelik34. hafta gebelikte bebeğin saçları sık ve uzun olabilir. Fakat bebek doğduktan saçları sonra dökülür. Kaşları artık tam anlamı ile yüzüne oturmuştur. Bebeğin burnu ve ağzı artık ultrasonda belli olacak şekli almıştır. Bebek tıpkı büyük insanlar gibi uyur ve uyanır göz kapaklarını açar ve kapatır. Bebeğin bu dönemde akciğer oluşumu tamamlanması nedeniyle doğum sonrasına hazırlık olarak nefes alış verişleri artmıştır. Bebeğiniz solunum egzersizleri yapar.

Bebeğin kafatası halen yumuşaktır bunun nedeni ise doğum esnasında kolay dünyaya gelmesidir. Bebeğin bu dönemde tırnakları iyice uzamıştır. Bebeğin bağışıklık sistemi oluşmuş dünyaya geldiğinde ufak tefek enfeksiyonlara karşı koyacak şekli almıştır. Anne adaylarının doğum süresini son haftaları sıcak aylara denk gelmiş ise onlar için daha da zor olmaktadır. Vücutta şişkinlikler hat safhadadır özellikle akşamları dahada yoğunlaşır.

34. Hafta gebelikte kasılmalar sıkça karşılaşılır. Bu durum normaldir. Çünkü vücudunuz kendisini doğuma hazırlamaktadır. Fakat kasılmaların sıklığı arta ve sancılarınız şiddetlenir ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir aksi halde doğum başlamış olabilir. 34.haftada dünyaya gelen bebek uygun şartlar sağlanmışsa yaşama şansı çok yüksektir. Anne adayları bu dönemde uyuma problemi yaşayabilir bu normaldir fakat gündüzleri mutlaka dinlenmelidirler. Anne adaylarının uyku sorunundan dolayı uyku ilacı alma gibi bir durumu olmamalıdır. Bunun yerine ılık banyo ve ılık bir süt içmeleri tavsiye edilir. Anne adaylarının psikolojileri nedeniyle baba adaylarından daha fazla hoşgörü göstermelerini bekleyebilirler. Bu zamanlarda anne adayları dinlenmek ve kendilerine zaman ayırmak iyi gelebilir. Anne adayları kendilerine uygun aktiviteler yapabilirler kendilerini yormadan. Bebeğin böbrekleri de gelişmiş olup salgılanan adrenal anne adaylarının süt hormonlarını faaliyete geçirebilir.

Anne adaylarının 34. Hafta gebeliklerinde kalsiyum ve mineral alımına devam etmeleri hem anne adayı hem de bebek için çok önem taşıyan bir konudur. Anne adayının kabızlık sorunu yaşaması halinde lifli besinleri tüketmesi tavsiye edilir.

Bayanlara yönelik bir önceki 33.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "33.hafta gebelik, gebelik ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar34 hafta gebelik,34 haftalık gebelik,gebeliğin 34 haftası,34 hafta g,34 hafta gebelik video,34 hafta gebelikte neler tüketilmeli,34 haftalık,34 haftalık gebelerin yorumları,34 haftalık gebelik yorumları,34 haftalik hamilelik

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ