03 Ocak 2013

35.Hafta Gebelik

35 hafta gebelik 35.Hafta GebelikDayanılması en zor olan dönemlerden olan 35. Hafta gebelikte hem vücut ağırlığınızdan kaynaklı hem de bebeğinizin nasıl olacağı, kime benzeyeceği hakkındaki yorumların sonlanmasına sayılı haftalar kaldığı süreçtir.

35. Hafta gebeliklerde bebeğin kilosu yaklaşık 2,5 kg, boyu ise 45 cm olmuştur. Vücut organlarının oluşumu neredeyse yüzde yüz tamamlanmıştır. Buna bağlı olarak bebek gerçek bebek boyutunu aşağı yukarı almıştır artık. Bu durumsa sizin iyice ağırlaşmanıza neden olur.

35. hafta gebeliklerde anne adayının almış olduğu kiloların nerdeyse yarısını bebek alır ve artık bebek tombullaşmaya başlar. Bebek artık anne karnındaki sıvının hacminden bebeğin ağırlığı daha fazla olması nedeniyle anne karnında rahat edemez. Buna bağlı olarak da anne son derece rahatsız bir süreç yaşar. Bu haftalık bir bebeğin göz rengi mavi olur doğduktan iki ya da üç ay sonra kalıcı rengine ulaşır. Anne adayında kasılmalar dahada belirgin olmaya başlar fakat bu kasılmalar ağrısızdır. Anne adayının vücudu kendisini doğuma hazırlaması nedeniyle kasılmalar normaldir. Fakat doğum sancısı şeklinde yani sık sık ve ağrılı gelen sancılar tehlikeli olabilir.

Anne adaylarının bu haftaya kadar yaklaşık 13-14 kilo alması normal olup, anne adayını endişelendirecek bir durum bulunmamaktadır. Bazı anne adaylarının kilo alımı az ve karın bölgesinin daha düşük seviyede ilerlemesinde doktorunuzun bebekle ilgili sağlık probleminin olmadığını belirtmesi nedeniyle herhangi bir sorun olmaz. Anne adayları artık uyku güçlüğü çekmekte olabilirler normal bir durumdur. Uyku güçlüğü çekmeyi stres haline getirmemeli aksi halde bebek his oluşumu olması nedeniyle annenin sıkıntısını stresini hissetmekte ve ona göre tepkiler vermektedir. Bu nedenle anne adayı bebeğinin stressiz bir ortamda son haftalarını geçirmesi gerekmektedir.

35. Haftada anne adayları zorunlu kalmadıkları durumların dışında yolculuk yapmaları doktorları tarafından tavsiye edilmez. Fakat zorunluluk hallerinde kendilerine en uygun ulaşım araçlarını seçmeleri gerekmektedir. Bu araçlardan biri olan uçak en güvenilir ulaşım aracıdır bu dönemde anne adayı kendi aracı ile yolculuk yapmaya karar vermiş ise ara ara durup yürüyüş yapması tavsiye edilir.

35. Hafta gebelikte doğan bir bebeğin uygun koşullara sahip olması nedeniyle yaşama şansı daha yüksektir.

 

Bayanlara yönelik bir önceki 34.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "34.hafta , ve belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar35 haftalık gebelik,gebelikte 35 haftada bebeğin kilosu,35 haftalık gebelik bebek kilosu,35 hafta gebelikte kasılmalar,35 haftalık anne adayları,35 hafta gebelikte anne kilosu,35 haftalık bebek anne karnında kaç kilo olmalı,35 haftalık bebek anne karnında kaç kilo olmalı anneler kulübü yorumları,35 HAFTALIK GEBE,gebelikte 35haftalik anne neler yasar

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ