03 Ocak 2013

36.Hafta Gebelik

36 hafta gebelik 36.Hafta GebelikGebelikte yeni bir aşama olan 36. hafta gebelikte bebeğiniz artık iyice büyük kendisinin varlığını hem anne adayına hem de baba adayına hissettirmeye başlamıştır. “Adeta geliyorum hazırlanın” der gibi…

Anne adayları da bütün hazırlıkları yapmış bir şekilde bekler misafirini, artık her şey yolunda sona gelinmeye başlanmıştır. Annenin ve babanın heyecanı gün geçtikçe artmıştır. Bu dönemde artık gelişimi aşağı yukarı tamamdır.

Bu dönemde bebeğin kime benzediği aşağı yukarı temel hatları ile bellidir. Bebeğin yüzünün genişliği büyüklüğü emme kaslarının çok iyi oluştuğunun göstergesidir. Organları sistemli bir şekilde çalışmaya başlamıştır artık. Sadece bebeğin kafatası yumuşaktır. Hala kafatasının yumuşak olması ise bebeğin doğum yoluna kolayca girmesi ve zarar görmemesinden kaynaklanır. Bebeğin dünyaya geldiğinde alabileceği enfeksiyonlar karşılığında bağışıklık sistemi oluşmuş bebeği korumaya hazır vaziyettedir. Artık bebekte anne adayıda son hızla doğum olayına hazırlanmaktadır.

36. hafta gebelikte bebek aşağı yukarı boyu 46 cm ağırlığı ise 2750 grama ulaşmıştır.

Bu dönemde anne karnı dar gelecektir artık hareketleri kısıtlı olmaya başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı kasıntılar kramplar yaşayacaktır. Bu durumun meydana gelmesi normal bir olgudur. Bebeğinizin bu dönemde ağırlığını tahmin etmek doktorlar için zor olabilir. Anne adayları bu haftadan itibaren uyku problemleri yaşarlar. Bunun nedeni bebeğin artık dünyaya geliş mesafesinin iyice kısalmasıdır. Bebek anne rahmine baskı yapar ve anne sık sık idrar yapma gereksinimi duyar.

36. hafta gebelikte erken doğum riski yoktur. Erken doğum olayı başlamış ise doktorunuz bebeğin doğmasından yanadır. Bu nedenle doğumun durdurulması için çaba göstermesine gerek yoktur. Bebeğin tüm organları işlevini yaptığı sürece bebekte hiçbir hayati tehlike oluşmaz. Artık anne adayı için bebeğini dünyaya getireceği yöntem önemlidir.

Bebeğin duruş pozisyonu baş aşağı ise ve doğum kanalına girmişse büyük ölçüde doktorunuzun da verdiği kararla normal doğum yapmanız aksi halde bebeğin pozisyonu poposu aşağı durumda ise sezaryen ile doğum yapmanızı önermektedir. Doktorunuzun ilk önceliği annedir bunu unutmayın olumsuz bir durumla karşılaşıldığında doktorunuz ilk önce sizin sonrada bebeğinizin hayatını düşünmektedir.

Bayanlara yönelik bir önceki 35.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "35.hafta , ve belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar36 haftalik gebelik,36 hafta gebelik,36 haftalık gebelerin yorumları,bebek doğum kanalına girmişse,36 hafta 3günlük bebek,36 hafta 3 günlük gebelikte bebeğin resmi,36 haftalık 3 günlük bebek,36 haftalık erkek bebek hamilelikte doğum,36 3 haftalık gebelik,HAMILELIKTE 36 HAFTALIK BEBEK TAM NERDEDIR

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ