03 Ocak 2013

37.Hafta Gebelik

37 hafta gebelik 37.Hafta GebelikBu dönemde anne adayı biraz korku biraz heyecan taşır bu durum onun için normal bir durumdur,37. hafta gebelikte bebeğin gelişimi iyice tamamlanmış olup artık etrafındaki sesleri iyice algılar ve annesinin sesini tanır. Bebek yüz şekli artık tamamen oluşmuş mimikleri belirginleşmiştir. Ultrasonda bebeğinizin gerçek halini daha net görüp mutlu olduğunuz dönemlerdendir. Bebeğin akciğerlerinin tamamen işlev gördüğü bu süreçte bebeğin erken doğması halinde yaşama şansının büyük oranda olduğu dönemdir.

37. Hafta gebelikte bebek boyut olarak 47 cm olup ağırlığı ise 3 kiloya ulaşmıştır.

Her bebek bu ölçülere sahip olacak diye bir konu yoktur bazen de anne ve babanın genetik özellikleri nedeniyle bebek fazla kilolu veya zayıf olabilir. Fakat bebek doğuma hazırdır. Sağlık konusu ile ilgili doktorunuzun söylediği bir problem yoksa bebek doğmaya hazırdır kilosu ve boyu ne olursa olsun.

37. Hafta gebelikte bebeğin büyüme oranı nerdeyse hiç yok denilecek kadar durmuştur. Bunun nedeni ise bebek artık aranan boyutlara ulaşmış ve organları işlev yapacak hale gelmiştir. Bebeğin beyin gelişimi devam eder. Bebeğin yağ depolama oranı eklem yerlerinde devam eder. Bebeğin dudak ve yüz gelişiminin yanı sıra damak gelişimi de artık tamamlanmıştır bu dönemde. Artık tam bir bebek görünümünü kazanmıştır. Anne görüntüsünü daha net olarak görmektedir.

Bu hafta anne çok rahatsız olmakta artık geceleri uyuyamamaktadır. Bu durum anne için normaldir. Bebeğin anne karnında çok fazla büyüyüp gelişmesi nedeniyle anneyi bol miktarda rahatsız etmektedir. Anne yavaş yavaş gece uykularından fedakârlığa başlamıştır böylece. Anne adaylarının doktor kontrolleri sıklaşmıştır artık buna bağlı olarak kasıktaki ağrılar ve kasılmaların oranı yavaş yavaş artmıştır. Bu dönemde anne adayı bu ağrıların zamanını iyi takip etmesi gerekmektedir. Bu ağrılar doğum sancıları olabilir.

37. Hafta gebelikte anne adayı çok çabuk yorulur ve yürüyüşü zorlaşır bu nedenle kendini yormadan doğum egzersizlerine devam etmesi gerekir. Anne adayının bu dönemde rahim açılması olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktoruna başvurması gerekir. Bunca zaman beklediğiniz konuk gelmeye hazır artık.

Bayanlara yönelik bir önceki 36.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebeliğin 36.haftası, ve belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar37 gebelik haftas,37 haftalık gebelik,gebeliğin 37 haftasında dikkat edilmesi gerekenler,hamilelik 37 hafta dikkat edilmesi,37?haftada yuruyus,37 haftada yuruyus,37 hafta gebelik,37 haftalık gebelikte kasılmalar,otyzyedı gebelik kaç hafta,37 haftalık hamilelik dikkat etmemiz gereken şeyler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ