03 Ocak 2013

38.Hafta Gebelik

Evet, 38. Hafta dönemindesiniz. Sabırsızlıkla beklediğiniz ve kime benzediğini merak ettiğiniz bebeğinizin doğmasına çok az kaldı.

38 hafta gebelik 38.Hafta GebelikTam olarak Siz de bu arada hem korkuyor, hem seviniyor, hem de adlandıramadığınız garip bir duygu yaşıyorsunuz, içiniz değişik duygularla dolup dolup boşalıyor doğum yaklaştıkça, hayatınıza farklı anlamlar katacak varlığın dünyaya gözlerini açmasını bekliyorsunuz. 38. Hafta gebelik dönemine kadar Anne adayı bu uzun gebelik süresince hem fiziksel hem de ruhsal olarak yoruldu. Bir an önce bebeğinin kucağına almak, kokusunu hissetmek ister ve bu zamanın yaklaşması ile doğum çantasını hazırlamaya başlar heyecanla bu zaman zarfında ultrasonla da olsa bebeğinizi sıkça görürsünüz.

Bebek büyümüştür artık sadece dünyaya gelmeyi bekler. Bebeğinizin tüm organlarını Normal boyutlara ulaşmıştır.

38. hafta gebelikte bebek artık organları tam olarak oluşması nedeniyle el ve ayak organlarını rahatlıkla kullanabilir. Elleri ile istediği cisimleri tutabilir. Doğuma daha fazla yaklaştıkça bebeğin büyümesi nedeniyle anne karnında rahat hareket edemez. Bu nedenle anne için sancılı dönemler başlamıştır. Bu dönemlerde annenin hareketleri daha kısıtlı yapmasına neden olur. Bu sancılar doğum sancısı ile karıştırılmamalıdır. Doğum sancısı düzenli aralıklarla her 10 dakikada bir yaklaşık 50 saniye kasılma şeklinde kendini gösterir.

38. haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı genellikle 3000 g olur. Boyu 50 cm civarındadır. 38 haftalık bebeğin kafa çevresi ölçüsü ile karın çevresi ölçüsü aynıdır. Bu süreçte bebeklerde yağ birikimi yavaşlaması nedeniyle hızlı kilo alma durumu ortadan kalkar. Genellikle erkek bebekler kız bebeklere oranla daha kilolu doğarlar bunun nedeniyse erkek bebek kız bebeğe oranla vücuduna daha fazla yağ depo etmesi olarak bilinir.

38. hafta gebelikte bebeğin boyu genelde 47 cm ile 50 cm arasında değişir. Bebeğin boyunun çok nadir olarak ta görülse de uzun olabilir örneğin 51 cm.Bunun nedeniyse genetik faktöre yani anne ve babanın boy oranına da bağlı olduğu düşünülmektedir. 38 haftalık olan bebeğin büyümesi tamamlanmış ağırlığı aşağı yukarı sabitlenmiş durumdadır. Anne artık doğuma iyice yaklaştığını hisseder ve endişe taşır. Bu dönemde annenin stresten uzak ve rahat olmasını sağlamak hem doğacak bebek, hem de anne için çok önemli olup,anne adayının rahat doğum yapması bebeğinde anne karnında stresi hissetmemesi için gereken ortamı baba adayı sağlaması gerekmektedir. Her gebelik kişiye göre değişim göstermektedir.

Bayanlara yönelik bir önceki 37.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebelik, gebelikte 37.hafta ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar38 haftalık gebelik kadınlar kulübü,38 haftalk gebelik,38 haftalık bebek kilosu kadınlar kulübü,38 hafta gebelik,kadnlar kulb gebelik,38 hafta gebelik kadınlar kulübü,37 haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü,37 haftalik gebelik kadinlar kulubu,38 haftalık gebelik bebek kilosu kadınlar kulübü,gebelikte 38 hafta kadınlar kulübü

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ