03 Ocak 2013

39.Hafta Gebelik

Hamilelik döneminin son haftası yani 39. Hafta dönemindesiniz. Hamilelik döneminizin sorunsuz ve daha iyi geçirmeniz için özellikle kendinize çok dikkat edip stresten uzak kalmanız gerekmektedir.

39. hafta gebelikte bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kaybolmaya başlamıştır. 39 hafta gebelik 39.Hafta GebelikAnnenin, bebeğin hayatının ilk 6 ayı boyunca enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları plasenta yoluyla bebeğe göndermeye başlamıştır. Bebeğinin bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır. Yeni doğacak bebeğin Akciğerleri olgunlaşmaya başlamıştır artık.

Anne olmanıza adım adım yaklaştığınız 39. Hafta gebelik sürecinizde bebeğiniz bol bol uykuya daldığı dönemdir. Çünkü annesine kavuşmaya hazırlanan bebeğiniz uyuyarak güç depolamak istemektedir.

Bu dönemde bebeğin ağırlığı 3,200kg -3250 kg civarında olduğu belirtilmektedir. 39. Hafta gebelikte Erkek çocukları kız çocuklarına göre biraz daha kilolu olabilirler…

Bu dönemde yeni doğacak bebeğin boyu ise 50-51 cm civarındadır… Erkek çocukları kız çocuklarına göre 1-2 cm –daha uzun olabilirler.

Anne adayımız ise artık gebeliğinin bu son dönemlerinde oldukça ağırlaşmıştır.  Çeşitli ağrılar hissedebilir. Bebek annesinin karnında hareket ederken yani pelvis içine yerleşirken rahim etrafında yer alan sinirlere dokunur bu nedenle bacak ağrılarınız artabilir.. Anne adayı bebeğine kavuşma heyecanı ile bütün ağrılara hiç olmadığınız kadar sabreder. Artık bebeğinizde sizin gibi doğuma hazırlanmaya başlamıştır.  Bu sebepten dolayı bu haftada şiddetli kasılmalar artar ve size sahte doğum sancıları yaşatabilir. Eğer planlı sezaryen doğum düşünüyorsanız bu bebeğinizin doğum gününüzü belirleyebilirsiniz.

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir husus ise bu dönemde kanama, suyunuzun gelme durumunda veya hiç olmayan farklı ağrılarınız olduğunda doktorunuza bildirmelisiniz. Bu dönemde anne adayı olan annemizin 1-2 kilo vermesi normaldir.  Bütün hazırlıklarınızın bittiği ve bebeğinize biran önce sarılma heyecanı içerisinde olduğunuz bir süreç içerisindesiniz. Unutmayın bu dönemde heyecanlı olduğunuz kadar da duygusal ve sinirli olabilirsiniz. Bu duygu trafiğinizi baba adayı ile de paylaşarak kendinizi rahatlatmayı deneyin ve bebeğinizin doğması tahmin edilen 40-41. haftaya ulaşmanın keyfini çıkartın unutmayın siz ne kadar rahat ve stresten uzak olursanız bebekte bu durumdan etkilenecektir.Her hamilelik dönemi farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle anne adayının her dönemi dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekir.

Bayanlara yönelik bir önceki 38.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebelik, gebelik ve gebelikte 38.hafta" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar39 hafta gebelik,39 hafta da dikkat edilmesi gerekenler,39 hafta hamilelik

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ