19 Temmuz 2012

4. Hafta Gebelik

Bu haftadan itibaren anne adayı artık hamiledir ve bu haftayı uzmanlar 4. hafta olarak değerlendirmişlerdir. Yalnız anne ve baba adayı henüz bir bebekleri olacağını henüz bilmemektedirler. Anne ve baba adayının genlerindeki kromozomlar birleşti ve yepyeni genleri olan bir bebek oluşumu gerçekleşmiş oldu. Ve bu hafta itibari ile bebeğiniz de önemli bir gelişme oluyor bebeğinizin ilk hücresi 4.hafta gebelikte oluşuyor.

Oluşan bu hücreye zigot denir. Bu hücre hızla bölünmeye başlar bölünme şekli ise oldukça ilginçtir. Ne ile bölünüyor ise bölünme esnasında çıkan her rakam misli ile artarak bölünür. Örneğin; 2 ile bölünen bir sonrakinde katı ile yani 4 ile bölünür. 4 ile bölünen ise 8 ile 8 ile bölünen ise 16 ile bölünür. Ve böylece çoğalır ve bölünmeye devam eder.

4 hafta gebelik 4. Hafta Gebelik4.hafta gebelikte fallop tüplerindeki yolcu yani morula yolculuğunu bitirip rahime yerleşti. Artık onun adı morula değil blastosisttir. Balstosit bebek için en güvenilir yeri bulur ve yerleşir. İşte en güvenilir yer rahim içi arka duvar. Bebek oluşumunu tamamlayana kadar burası onun için oldukça güvenilirdir.

4. hafta gebelikte haftanın son günlerine geldiğimizde anne adayı beklediği adet dönemi gelmeyince şaşırır. Beklenen bir gebelik ise şayet sevinir ve “acaba ben hamile miyim?” sorusunu kendine sormaya başlar. Ama yine de emin olamaz çünkü henüz adet gecikmesi yeni olduğundan merakını içine saklar ve beklemeye başlar. Evet, anne adayı artık hamiledir ve bu nedenle adet kanaması göremeyecektir.

Bu hafta anne adayı kanama göremese de her zaman kendi üzerinde hissettiği adet belirtilerini hissedecek ve her an adet olacak endişelerine kapılır. Oysa hamilelik belirtileri de adet belirtisine benzer belirtilerdir, bu nedenle anne ve baba adayları bu konuda bilinçlenmeli ve adet belirtilerini hamilelikle karıştırmamalıdırlar.

4. hafta gebelikte görülecek diğer belirtiler ise şöyledir. Halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk hissi, uyku hali, göğüslerde şişme ve göğüs uçlarında hassasiyet (değince acımak ) gibi, bel ağrısı ve ruh sağlığı bozulması gibi… Henüz ilk hafta olmasına rağmen bu haftadan itibaren gözlemlenebilir.

3.Haftada anne adayında ne gibi değişiklikler olur >> 3. Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 3. Hafta Gebelik başlıklı yazıda "gebelerde 3. hafta, gebelik ve gebelik 3. hafta belirtileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ