03 Ocak 2013

40.Hafta Gebelik

Bebeğin dünyaya gelmesi için doğuma yaklaştığınız dönemdir 40. hafta haftası…

Her şey hazır, evde bütün değişiklikler yapıldı, bebek odası hazırlandı, doğum için bebek çantası hazır vaziyette odanızın kapısının önünde bekliyor… Herkes alarmda, sürekli nasıl olduğunuz soruluyor bu soru karşısında…

40 hafta gebelik 40.Hafta GebelikAnne adayı her nasılsınız sözü kendisini biraz daha dikkatli yoklamasına neden olur. Onun için anne adayının daha fazla heyecana kapılmasını engellemek için her şeyin yolunda olduğunu bebeğin dünyaya geldiğinde her şeyin daha da iyi olacağını belirtmek gerekmektedir. Son hafta 40. hafta gebelikte olan bu süreçte anne adayının doğum sırasında panik yapmadan hangi hareketleri egzersizleri yapması gerektiğini uzman tarafından öğretilmiş olması doğumun daha kolay ve rahat geçmesine neden olacaktır.

Bebeğin tüm gelişimlerini tamamlamış artık o da dünyaya gelmeyi beklemektedir. Bebeğin organlarının tam olarak oluştuğu bu dönemlerde ultrasonda bebeğinizin elinin başparmağını emerken bile görmeniz mümkündür. Buna bağlı olarak anne adayı daha da sabırsızlanır bebeğini görebilmek için. 40. Hafta gebelikte annenin doğum suyu gelmesi ile doğum süreci başlamıştır. Bu durumda önemli olan tek unsur anne adayı ve baba adayının panik yapmamasıdır.

Artık bebek hem kilo olarak hem de organların gelişimi tamamlanması nedeniyle doğuma hazırdır. Genelde 40.Hafta gebelikte kız bebeklerde ağırlık 3500 gramdır. Erkek bebeklerde ise bu ağırlık 3700 gramlardadır. Bunun nedeni ise erkek bebeklerin kız bebeklere oranla daha fazla yağ depolamalarıdır.

Bu süreçte bebek büyümesini tamamlaması nedeniyle anne karnında rahat hareket edemez çünkü büyümüştür artık anne karnında hareket etmesi için fazla yer kalmamıştır. Bebek her hareket ettiğinde anne daha da ağırlaşır ve vücudunun çeşitli yerlerine kramplar girmeye başlar.

Bebeğin gelişimini tamamlamasının bir başka göstergesi de boyunun 50-51 cm olduğudur. 40. Haftalık gebelikte bebeğin boyu normal şartlarda bu şekilde olur fakat genetik özellikleri taşıyan bebeklerde çok nadirde olsa 52 santimetreye ulaşır. Her hamileliğin süreçleri her anne adayında aynı görülmeye bilir bazen bazı anne adaylarında bu süreç çok sancılı geçerken bazı anne adaylarında ise o kadar sıkıntılı geçmeye bilir. Bu durum anne adayının yaşadığı sosyal ve ekonomi durumuna da bağlıdır. Hamile olmadan önce psikolojik sorunları yaşayan anne adaylarının bu süreci çok daha zorlu geçmektedir. Bu süreç içinde yeterli tedavi görmeyen anne adayları birçok kaygı ve sıkıntı ile dünyaya gelmesine neden olur bebeklerinin bu nedenle anne adayının hamilelik boyunca rahat olmasını sağlamak gerekmektedir.

Bayanlara yönelik bir önceki 39.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "belirtileri, gebeliğin 39.haftası ve gebelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar40 hafta gebelik,40 hafta hamilelik,40 haftada bebek hareketleri,40 haftalık gebelikte bebek hareketleri,gebelık 40 haftası,39 haftalık gebelik,gebelikte 40 hafta,uzman tv 40 haftalık gebelik,40 hafta bebek hareketleri,39 haftada gebelık

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ