20 Temmuz 2012

5. Hafta Gebelik

Adet müddetiniz gecikti ve siz artık 5. hafta dönemini yaşıyorsunuz. Aklınızda tek bir soru var artık kafanızda netleşen o da “ben hamile miyim? sorusu.

İşte bu sorunun cevabı hamile olduğunuzu kanıtlayacak ve hormonlarınızda ki değişikliği fark edecek bir test türü, bu test türü size negatif olan boşluğu pozitif sonucu ile doldurmuş muyuz? Yoksa bu durum sadece bir adet düzensizliği durumundan mı ibaret, işte bu sonucu öğrenmek için çeşitli testlere gerek duyulmakta. Bu testlerin türünden, nasıl ölçtüklerinden, hangisinin daha kesin sonuç verdiğinden ve hangisini sizlere tavsiye ederiz, bunlara değinelim;

5.Hafta Gebelik

5 hafta gebelik 5. Hafta Gebelik5. hafta gebelik te yapacağınız testler de anne adayının kanında ki hormonlarda ki, yani HCG hormonlarında ki seviye artışı yükselir ve belli bir seviyenin üzerine çıkarsa test sonucu pozitif olur, pozitif çıkmaz ise o test ya geçersiz test olarak sayılır, ya da sonuç negatif olarak yani gebelik yok anlamında sayılır. Anne adayı hamile ise özellikle kliniklerde yapılan testler kesin sonuç verir. Eczanelerde satılan testler ise düşük ihtimalle çok nadiren de olsa bozuk çıkabilir ancak genellikle doğru sonuç verirler.

En hızlı gebelik sonucunu hangi test verir?
Testler arasında en iyi sonucu kan testi verir. Kandaki HCG hormon seviyesini çabucak ölçüp en doğru sonucu verir. Sonucu bir an önce öğrenmek istiyorsanız ve artık sabredemiyorsanız ilk evvela kan testi yaptırmalısınız. En erken ve en hızlı sonucu kan testi ile alabilir ve çıkan sonuçlara tamamen güvenebilirsiniz.

5. hafta gebelikte anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?
Bu haftada anne adayında oluşan değişiklikler şöyledir:

Anne adayı bu hafta adet gecikmesi ile hamile olduğunu öğrenecek veya beklemeyi tercih ederse aklında hep bir soru işareti olacaktır. Dolayısı ile bu hafta anne dayını gergin günler bekliyor.

5 hafta gebelikte bebek de olan gelişmeler nelerdir?
5.hafta gebelik te henüz bebek diye bir şey yoktur sadece oldukça küçük bozuk para gibi bir olgudan kurtulmaya çalışan bir hareketlilik vardır rahimde. Embriyoda organların temel noktaları oluşmaya başlayacak ilk gelişen organ kalp olduğu için bu haftanın sonuna doğru kalp atmaya başlar. Ve bebeğin vücut oluşumunu organların oluşumunu sağlayacak kan dolaşımı için annenin kanından beslenip alınacak kanı tutan yol kesesi dediğimiz kese bu hafta oluşmaya başladı.

4. Hafta Gebelik Belirtilerini Okudunuz mu?

Bayanlara yönelik bir önceki 4. Hafta Gebelik başlıklı yazıda "4. hafta , gebelik ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaradet günü ile ultrason görüntüsü aynı çıkmaz ise

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ