20 Temmuz 2012

6.Hafta Gebelik

Çocuk sahibi olmak isteyen ve bu müjdeyi dört gözle bekleyen anne adayları 6. Hafta itibari ile hamile olduklarını biliyorlar ve artık bebeklerinin gelişimini merakla ve dikkatle, özen ile takip ediyorlar. Anne adayı kendinde oluşan değişikliklerin farkında olup kaygılanmakta ve değişik bir ruh halinin içine doğru sürüklenmektedir.

6.Hafta Gebelik

Hormonlardaki seviye artışı ve vücuttaki değişiklikler anne adayının psikolojisini daha hassas, alıngan ve nazik yapıyor ve böylece anne adayının çevresindeki kişiler daha dikkatli davranıp aile içerisinde bir sevgi yumağı oluşmasına neden olur. Anne adayında ki bu psikolojik dalgalanmalar, gah ağlamaklı, gah gülmeli değişik ruh halleri en çok baba adayına için hem şaşırtıcı, hem de sabır dolu zor günlerin habercisi olarak sinyallerini veriyor.

6. hafta gebelikte bebekte oluşan gelişmeler nelerdir?
Bu hafta itibari ile artık uzmanınız ultrason görüntüsü ile bebeğinizi minnacık halini size gösterebilecek ve gerekli bilgileri ultrason üzerinden bile verebilecektir.

6. Hafta gebeliğin ultrason görüntüsü böyledir:

6 hafta gebelik 6.Hafta Gebelik
6. hafta gebelik te bebeğiniz artık 3,5 milimetreye ulaşmış bulunmakta ve oldukça hızlı bir şekilde bebek büyümektedir. 6. hafta gebelikte bebeğin göz ve kulaklarının taslakları oluşmuş ve hızlı bir şekilde kalp çalışmaya başlamıştır. Embriyonun etrafında damarlar oluşmaya başlamasına rağmen henüz kan damarlar tam oluşmadığından ve diğer organlarda tam oluşmadığından tam bir kan dolaşımı olduğu söylenemez.

6. hafta gebelikte iç organların yerleri oluşmaya başlar. Kalp içerisinde ki odacıkların bile yerleri belli olmuştur. Embriyo C şeklini almaya başlamıştır. Anne adayı kendi vücudunda ki değişikliklerin her ne kadar farkına varmasa da vücudun da bir fabrika oluşmuş ve bu fabrika içerisinde muazzam ve hummalı bir çalışma mevcuttur. Baş döndürücü bir hızla embriyo içerisinde ki hücrelerin alışmaları takip edemeyeceğimiz şekilde hızlı ve sayıca çoktur.
Bu haftadan itibaren yavaş yavaş bebeğin organları oluşacağından oldukça önemli bir konuda anne ve baba adaylarını uyarmalıyız.

6.Hafta Gebelik

Öncelikle anne adayı katiyen sigara ve alkol kullanmamalı ve baba adayı da eşinin yanında asla sigara içmemelidir. Her türlü isli ve boğuk havasız ortamlardan uzak durulmalıdır.

Gebelikte 5.Hafta>> 5.Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 5. Hafta Gebelik başlıklı yazıda "5.hafta , 5.hafta ultrason görüntüleri ve gebeliğin 5. haftası" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlargebeliğin 6 haftası ultrason görüntüsü,gebeliğin 6 haftası belirtileri,gebeligin 5 haftasi,3 haftalık gebelik,5 hafta 5 günlük gebelik,5 haftalık gebelik ultrason görüntüsü,6 4 günlük bebek,6 gebelik haftası ultrason,6 hafta 3 günlük gebelik,gebelikte 5 hafta ultrason görüntüleri

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ