21 Temmuz 2012

9. Hafta Gebelik

Bebeğinizin bu hafta itibari ile organları daha da belirginleşir ve 9. Hafta gebeliklerde bebeğin boyun yapısı oluşur. Bebeğin taslak halinde ki organları oldukça belirgin hale gelir. Bebeğin el ve ayak parmakları dolgunlaşır ve belirginleşir. Vücudun tüm organlarının kan dolaşımı sağlanır. Kan dolaşımını sağlayan kalp 9.hafta gebelikte daha da güçlü kan pompalar, kalp kan pompaladıkça bebeğin organları daha da hızlı bir şekilde gelişir ve büyür.

9. haftalık gebelikte bebeğin göz kapakları net bir şekilde oluşur. Bebeğin su gibi dokusu artık kıkırdak şeklinde bir dokudur. Embriyo görünümü kaybolmuştur ve o kuyruğumsu görüntü yok olmuştur. Bebeğin görüntüsü yarım hilal şeklini almıştır. Hala bebeğin beyni en büyük organıdır. Göz oyuntuları oluşmuş ve göz kapakları kabarmaya başlamıştır. Göz retinası artık belirgindir. Böbrekler gelişimini tamamlamıştır. İç organları taslak halinde oluşup yemek borusu ve bağırsaklar 9 haftalık gebelik te iyice belirgin bir hal almıştır. Bebeğin elleri bacakları birer iri iğne başı kadardır ve belirgindir.

9 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?
9 hafta gebelik 9. Hafta Gebelik
9 haftalık gebelikte bebeği hareketleri nasıldır?
Bu haftada bebeğin hareketleri henüz yoktur. Bebek organ gelişimlerini henüz tamamlayamadığı için birde henüz daha çok küçük olduğu için hareket etmez.

9 haftalık de anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?
Anne adayında halsizlik ve baş dönmeleri oldukça artar. Anne adayı hassas bir şekilde mide bulantıları ve kusmalar artabilir. Yemek kokuları, kokulu yiyecekler, yağlı yiyeceklerden tiksinir ve aşerme dediğimiz anne adayının canını çektiren kokular ve yemekler de oluşabilir.

9.Hafta Gebelik

Hamilelik boyunca anne adayında ruhsal açıdan da bir hayli değişiklikler oluşur. Hassas, alıngan, duygusal ve sinirli bir hal alabilir. Yemek yiyememekten ve aldığı kokuların vermiş olduğu rahatsızlıktan ötürü çok sıkıntı çeker. Yeterli gıda alamadığından anne adayı kilo verir. Bu kilo vermenin bebeğe hiçbir zararı olmaz bebek anneden ihtiyacı olanı aldığı için sıkıntı değildir. Fakat anne adayının zayıf düşmesi doğum sonrası annede sıkıntılar çıkarır bu nedenle anne adayının da zayıf düşmemesi ve iyi beslenmesi gerekir.

8.Hafta Gebeliği de inceleyebilirsiniz>> 8.Hafta Gebelik

Bayanlara yönelik bir önceki 8.Hafta Gebelik başlıklı yazıda "8. hafta anne karnında bebek, 8.Hafta ve 8.hafta gebelik görüntüsü" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar9 haftalık bebek ultrason görüntüsü,9 haftalık bebek düşermi,9 haftalık bebek görüntüsü,9 haftalık gebelik görüntüsü,9 haftalık bebek görüntüleri,9 haftal?k gebelik g?r?nt?s?,9 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü,9haftalik bebek dusermi,9 haftalk bebek grnts,9 haftalık gebelik ultrason görüntüsü

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ