30 Nisan 2012

Adet Düzensizliği Nedenleri

Kadın hastalıkları arasında her zaman için bir numarada yer alan adet düzensizliği nedenleri birçok etkene dayanmaktadır.  Kadınları gerek biyolojik gerekse psikolojik olarak rahtsız eden adet düzensizliği nedenleri ni  inceleyeceğiz bu yazımızda.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliği nedenleri birden fazla sağlık sorunu neticesinde gerçekleşebilen bir rahatsızlık olmasından dolayı,  böyle durumlarda doktorlarla görüşmek en doğru seçim olacaktır. Doktorlar ilk olarak bir gebeliğin olmasından şüphelenirler.adet duzensizligi Adet Düzensizliği Nedenleri Kadın hastalıkları ve doğum her zaman aynı oranda artış göstermiştir. Çünkü gebelikteki kadınların rahatsızlıklarında da artış olur. Bu yüzden doktorlar da bununla ilgili araştırmalar yaparlar. Gebelik olmaması durumunda ise tiroit bezinin düzgün çalışıp çalışmadığına bakılır. Tiroit bezindeki anormallikler adet düzensizliğinin bir diğer nedenidir. Eğer tiroit bezi hızlı çalışırsa adetlerin erken başlaması ve yıl içinde olan adet sayısının artması durumu olur. Tiroit bezinin yavaş çalışmasında ise adetlerin gecikmesi ve yıl içindeki adet sayısının azalması durumu ile karşı karşıya kalınır. Dolayısı ile tiroit bezinin çalışma hızı adet düzensizliği nedenleri  ‘nden olabilmektedir. Doktorların gebelikten sonra ilk şüphelendikleri şey, tiroit bezidir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet kanaması başlamadan bir kaç gün öncesinde bütün kadınlar adet kanamasının gerçekleşeceğini vücudun vermiş olduğu bazı farklı tepkilerle bilirler. Adet dönemi bittikten sonra ise kanamanın durdurulması için rahimde oluşan kasılmaları hissederler. Fakat adet düzensizliği durumunda bu tür belirtiler ortadan kaybolabilir. Böyle bir durumda yapılacak ilk iş uzman bir doktor ile görüşerek adet düzensizliği nedenleri ve yapılması gerekenler konusunda tavsiye almalıdır…

Adet Düzensizliği Nedenleri

Bütün bunların dışında adet kanamasının beyinle de ilgisi olması nedeniyle adet kanaması düzenini etkileyebilecek çok fazla unsur vardır. Stresli bir yaşam da adet düzensizliği  nedenleri nden olabilmektedir. Bunun dışında dış etkilerin de çok fazla etkisi vardır. Sert iklim değişiklikleri, mevsimsel değişiklikler gibi durumlar da vücudun dengesini bozabilir ve adet kanamasını doğrudan etkileyebilir. İklimsel değişikliklerin ani olması durumu adet kanamasının düzenini bozabildiğine göre buna bağlı diğer bir değişken olan uzun seyahatler de doğrudan kanamayı etkileyebilmektedir.

Daha önce bahsettiğimiz gibi adet düzensizliği kadın hastalıkları arasında en sık görülenidir. Adet düzensizliği durumunda vakit kaybetmeden bir kadı hastalıkları uzmanına başvurmak ise tercih edeceğiniz en doğru yol olacaktır.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Adet Düzensizliği başlıklı yazıda "adet düzensizliği gebelik, adet düzensizliği neden olur ve adet düzensizliği sebepleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaradet erken başlaması,adetin erken olması

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Şerife Şeniz Süpürtülü diyor ki:

    Tedavi için çocuk isteği olanlara yumurtlamanın tekrar sağlanması, çocuk isteği olmayanlara ise eksik olan progesteron hormonunun takviye edilmesi için tedavi verilir.

YORUM YAZ