29 Nisan 2012

Adet Düzensizliği

Kadın Hastalıklarından En Sık Karşılaşılanı Adet Düzensizliği
Kadın hastalıkları adet düzensizliği en sık karşılaştığımız hastalıklardan biridir. Bizler de bu sebeple adet düzensizliği nedeniyle oluşan kadın hastalıklarından bahsetmeyi uygun gördük. Sağlıklı bir kadında normal anlamda ilk adet kanaması görüldükten sonra 3-7 gün süren bir kanama devam eder. Sonrasında ise 20-22 günlük bir normal dönem geçirilir. Daha sonrasında ise yeniden adet kanaması başlar. Bu dönem bazı sebeplerle farklılaşabilmektedir. Bazen uzun süren adet kanamalarının kesilmesi, kişileri tedirgin edebilir ve strese sokabilir. Yalnız stresle kalmaz, halsizlik, moralsizlik, depresif hareketler yaptırabilir.

adet duzensizligi1 Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Nedenleri
Adet kanamalarının kesilmesi durumunda durumu doğru düzgün bir şekilde yani kanamanın başladığı ve kesildiği günü net bir şekilde doktora söylemek oldukça önemlidir. Doktorların söylediği ilk şey de genelde adet kanamasının kesilmesi durumunun gebelikten kaynaklanabileceğidir. Bu yüzden ilk olarak gebelikle bir ilgisinin olup olmadığına dair araştırmalar yapılır. Yapılan testler sonucu negatif çıkar ise o zaman başka tedavi yöntemleri de denenir ve başka testler istenir. Adet düzensizliği dışarıdan  gelen saiklerle de oluşabilir.

Örneğin;
• Ani bir şok durumunda( kaza gibi),artar ve çoğalır.
• Aşırı sevinçte tepki verir.
• Ağrı kesici içildiğinde,
• Heyecanlanınca
Bu tür saikler de adet düzeni hemen bozulur ya da etkilenir. Bu dönemlerin de kadınlar hiç olmadıkları kadar acıya karşı tepkili olurlar. Güçleri çekilir ve ağrı eşiği çok düşük olurlar. Huysuz ve asabi oldukları da gözlemlenmektedir.

Adet düzensizliği nin en çok rahatsızlık veren etkileri bu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Adet düzensizliğinin diğer bir nedeni de tiroit bezlerinin anormal çalışmasıdır. Bazen hızlı bazen de yavaş çalışan tiroit bezleri, adet düzenini doğrudan etkiler.  Günlerini uzatır ve miktarını çoğaltır. Sağlıklı işleyen bir hipofiz bezi de adet düzeni için oldukça önemlidir.

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Ateş başlıklı yazıda "bebeklerde ateş, bebeklerde ateş düşürme ve bebeklerde ateş kaç olmalı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ