10 Eylül 2012

Aile içi iletişim

Toplumun en küçük birimi olan ailedir. Ve her şey ailede başlar. Aile içi iletişim olmasa yetişen bireyde ileri ki yaşamında kendini ifade edemeyen bir yetişkine dönüşür. Aile içi yaşadığımız sıkıntıların tümü iletişimsizlikten ve nasıl iletişim kuracağımızı bilememekten kaynaklanmaktadır.

Aslında günümüzde en gerekli eğitim gençlerin evlenmeden önce iletişim kurmak ve bunun önemini anlatan bir eğitime tabi tutulması şarttır. Anne ve Babalarımız zamanında bunun gerekliliği yoktu belki ne gördülerse öyle gitti, bir sorun olduğu zaman birbirlerini suçlayarak zaman geçti. İlişkileri kişileştirmemeliyiz. Önemli olan sorunu çözmek olmalıdır. İşte ister aile içi ilişkilerde, ister günlük yaşamda birlikte olduğunuz kişilerle olan ilişkilerinizde iletişim çok önemlidir.

Birçoğumuz aile içi sıkıntılar yaşarız özellikle de çocuklarımız ergenlik dönemine girdiğinde ilişkiler darmadağın olur. Mutlaka çocuğunuzun iyiliğini istiyorsunuzdur ama iletişimsizlik ya da nasıl yaklaşacağınızı bilmemekten sorunlar yaşarsınız. İçinden çıkılamayacak durumlar yaşarsınız. Her türlü yolu denersiniz ama bir türlü başaramazsınız. İşte bu durum baştan beri nasıl iletişim kuracağımızı bilememekten kaynaklanmaktadır.

Aile yaşamı, bize ilk duygusal dersleri veren okuldur. Kendimizi nasıl göreceğimizi, başkalarının bizim isteklerimize ne şekilde tepki verebileceklerini, umutları, korkuları nasıl anlayıp ifade edebileceğimizi öğreniriz. Kendi değerimizi veya değersizliğimizi, hayata karşı olan güvenimizi veya güvensizliğimizi çok küçük yaşlarda aile içi iletişimden aldığımız derslerle oluştururuz.

ail ici iletisim Aile içi iletişim

Çocuklarımızla göz seviyesinde kontak kurarak, dokunarak, duygu yüklü kelimeler kullanarak konuşmak bizim doğal iletişim halimiz olmalı ki sağlıklı ilişkiler kurabilelim. Tabi ki iletişim tek taraflı olmaz. Çocuğumuzu dinlemeyi de bilmeliyiz.

Çoğu anne ve baba istediği cevapları almaya odaklanarak çocuklarının ne hissettiklerini ne anlatmaya çalıştıklarını fark etmezler. Onları dinlerken içinde bulundukları duygusal durumu anlayarak hareket etmeliyiz. Dinlenmediğini, anlaşılmadığını düşünen çocuklar iletişim kurmak yerine kaçmayı tercih eder. Çoğu zaman aile bu durumu çocuk kötü bir alışkanlık kazandığında ya da depresyona girdiğinde anlar. Çocukların iletişim kurmaktaki niyeti akıl almak ya da nasihat almak değildir. Anlaşılmak, desteklenmek ve her durumda sevildiğini bilmektir. Anlamanın ve sevginin en iyi ifade ediliş şekli de çocuğun duygusal durumu göz önüne alınarak onu yüzde yüz dinlemektir.

Kime olursa olsun sevgini göstermekten asla çekinmeyin. Çünkü, iletişim kurmanın en güzel yoludur. O sevgiyi paylaştığınız aileniz ise, kesinlikle cimri davranmayın.

Bayanlara yönelik bir önceki Anne ve Bebek başlıklı yazıda "anne bebek ilişkisi, anne bebek ilişkisi nasıldır ve anne bebek yazıları" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaraile ve çocuk iletişimi,ailemizle iletişim kurarken nasıl bir iletişim tercih ederiz,ailemizle iletişim kuraraken nasıl bir iletişim tercih ederiz,Ailemizle iletişim kurarken nasıl iletişim tercih ederiz,ailenizle ile iletişim kurarken nasıl davranmalıyız

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ