25 Eylül 2012

Anlatımlı Örgü Modelleri

Sizlere bu bölümümüzde ilginizi çekeceğini umduğum bir birinden şık, hoş ve güzel anlatımlı  sunuyorum. Hanımların bazıları evde oyalanmak için bazıları ise aile bütçesine destek olmak için çeşitli el işleri ve örgüler yaparlar.

El işi yapmayı bilen yada bilmeyen bütün hanımlar emek verilmiş , göz nuru dökülmüş her çeşit el işine hayranlıkla bakarlar. Dolayısıyla hayranlık uyandıracak örgü modellerini bulmak ve bunları örebilmek harika olacaktır.

orgu yelekler Anlatımlı Örgü Modelleri

Örgü yelekler

Anlatımlı örgü modelleri bölümümüzde sizlere ilk olarak sabah akşam sırtınızı sıcak tutacak çok kullanışlı yelek modeli anlatacağım. Size anlatacağım ilk sırada olan krem rengindeki yeleğin örülüşü. Yelek modelimiz için gereken malzemeler;

  • 300 gr  (Alize angora gold )
  • 2,5 numara örgü şişi

Anlatımlı örgü modelleri yeleğinizin  ilk olarak arka bölümünün örülüşünden başlıyorum.Ben resimdeki örneğin yapılışını anlatacağım siz dilediğiniz örneği uygulayabilirsiniz. Bu örneğin yapımı çok basit olduğu için seçtim ilk kez örgü yapacak olan  arkadaşlara ideal bir örnektir.

İlk olarak şiş üzerine 140 ilmek atın bir ters bir düz olmak üzere 5 cm lastik örün.

Şimdi lastik üzerine örneğinizi  yerleştireceksiniz. Baştaki ilk ilmeği her zaman örmeden alın. Sıradaki 3 ilmeği düz örgü şeklinde örün şişe boş ilmek alın sıradaki ilmeklerin üçüncüsüyle, ikincisini yer değiştirip üçünü birden büzün yine boş ilmek alın boş ilmekleri almanızın sebebi büzülenlerin yerine ilmek çıkartmak için.

Tekrar üç ilmek düz örün ve boş alın sıradaki 3. ve 2. ilmekleri yer değiştirip üçünü bir kerede büzün. Tekrar 3 düz örüp bu şekilde örneği şiş üzerindeki ilmekler bitene kadar uygulayın. İkinci sırada daha önce söylediğim gibi ilk ilmeği boş alın ve sırayı baştan sona ters olarak örün.

Bu örnek sadece yeleğinizin dış kısmında dizilir iç kısmında ise ters örülür (yani haroşa şeklinde). Şimdi üçüncü sırada yine düz olanları düz örüp boş ilmek alın 3. ve 2. ilmeklerin yerini değiştirip üçünü birlikte büzün boş ilmek alın bu şekilde örmeyi sürdürün.

Anlatımlı örgü modelleri örgünüzün boyunu klasik şekilde tarif edeyim, lastik üzerinden ölçtüğünüzde bir şiş boyu ve 3 parmak uzunluğuna ulaştığında sıra koltuk  bölümünü kesmeye gelmiş demektir. Örgünüze bitişik olarak şişinize 10 ilmek atın örgünün devamına attığınız ilmekler kadar şişteki ilmekleri keseceksiniz nasıl mı?

Arttırdığınız ilmekler kol lastiği olacak bu yüzden bir ters bir düz örün 10. ilmeğe geldiğinizde örnek ilmeklerinizden ilkiyle 10. ilmeği büzün tekrar lastiği örün örgünüze doğru geldiğiniz her sırada 10. ilmekle  bir ilmek büzün On ilmek büzdükten sonra diğer başa doğru örün ki diğer koltuğun lastiğinide aynı şekilde arttırıp örün.

Şimdi koltuk lastiğiniz dönmüş olmalı ama kesme işlemine  devam edeceksiniz  fakat bu sefer örgünüzü baştan başa örerek  her iki taraftan şişteki lastiği ördükten sonra büzmek şartıyla beşer ilmek daha kesin. Koltuğunuzun boyuda bir karış 2 parmak olduğunda şiş üzerindeki ilmekleri üçe bölün ilk olarak orta bölümü bitirin iki taraftaki omuz ilmeklerinide üçe bölün kolunuz tarafında kalan ilmekleri kesin diğerlerini örün geri döndüğünüzde ikinci kısmı kesin örün ve son kalanlarıda kesip bitirin. Bu kesme işlemi yeleğinizin omuzlarının havada kalmamasını omuzlarınıza oturmasını sağlayacak. Omuzuda bu şekilde kesip bitirin.

Sıra yeleğinizin ön kısmına geldi. Bu kez şişinize 80 ilmek atın 5 cm lastik örün. İlk olarak örneğinizi yerleştirmeden önce  yeleğinizin önünden bitene kadar devam edecek olan lastiği için 10 ilmek ters düz şeklinde örün ve örneği uygulayın.

Arka parçadaki gibi ölçüp koltuğa geldiğinizde koltuk ve yaka kesimi aynı şiş sırasında başlayacak ön koltukta toplam 25 ilmek kesilecek kol lastiği için 10 ilmek arttırın lastikle kesim yaparken  tek değil bu kez iki ilmek birden kesin yani yirmi ilmek lastik dönerken yedirin kalan 5 ilmeği sıraları çıktıkça ve kol lastiği tarafından gelirken kesin.

Yaka lastiğinizi her sırada bir tane olmak üzere 15 ilmek kesin. Kesme işleminiz bittiğinde arka koltuk uzunluğuna erişene kadar örün arka omuz şeklin de kesin fakat yakanıza gelen lastiği ense bölümünün yarısını kapatacak şekilde örüp bitirin. Diğer ön parçayı da örüp yeleğinizi bir etamin iğnesiyle dikin.

İyi günlerde kullanın.
N. KILIÇ
anlatimli orgu modelleri Anlatımlı Örgü Modelleri
anlatımlı orgu modelleri 1 Anlatımlı Örgü Modelleri
anlatımlı orgu modelleri 21 Anlatımlı Örgü Modelleri
anlatımlı orgu modelleri 41 Anlatımlı Örgü Modelleri
anlatımlı orgu modelleri 52 Anlatımlı Örgü Modelleri
anlatımlı orgu modelleri 61 Anlatımlı Örgü Modelleri

Bayanlara yönelik bir önceki Örgü Bebek Elbiseleri başlıklı yazıda "bebekler için örgü modelleri, örgü bebek elbise modelleri ve örgü bebek elbise örnekleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

ArananlarAnlatimli Orgu Modelleri,anlatml rg modelleri,örgü modelleri anlatımlı,örgü dünyası anlatımlı modeller,uc buzme ornegi,üç büzme örgü nasıl örülür,anne yelek modelleri anlatımlı,üç büzme örgü modeli,üç büzme örgü modeli yapılışı,örgü yelek modelleri anlatımlı

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ