30 Nisan 2012

Anne Karnında Bebek

Bu yazımızı sizin için anne karnında bebek gelişimine ayırdık. Bu süreci takip edecek olursak ilk olarak birinci hafta ile hamilelik dönemini anlatmaya başlamamız gerekir.
anne karninda bebek1 Anne Karnında Bebek
 İlk haftada anne karnında hiçbir kütlenin varlığından söz edilemez.

Anne karnında bebek , ikinci haftasında ise ortalama olarak 1 gram ağırlığında olan ve ancak mm. ile ifade edilecek kadar küçük bir et parçasından ibarettir.

Anne karnında bebek üçüncü hafta içerisinde zigot dediğimiz anne üreme hücresi ile baba üreme hücresinin birleşmesi durumu meydana gelir ve artık bebek oluşumundan yavaş yavaş bahsedilebilir. Ancak bu durumda da 2 gramdan daha az bir et parçasından bahsedilebilir.

Dördüncü haftada da hamileliği yani Anne karnında bebek olgusunu hissetmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak anne adayları kendilerini psikolojik olarak hamileliğe çok alıştırdıkları için bazı şeyler hissettiklerini söyleyebilirler. Bu durum psikolojik tepkiden başka hiçbir şey değildir.

Beşinci haftanın içinde anne karnında bebek  organları yavaş yavaş oluşuma başlar. Ancak yine de 2 mm. civarlarında bir et parçası halindedir.

Altıncı haftada anne karnında bebek hareketlerinin ilk belirtileri başlar. Daha doğrusu bebeğin hareketi değil bebeğin kalp atışları kendini göstermeye başlar. Anne bunları hissedebilir. Anne adayında psikolojik belirtilerin başladığı dönem bu dönemdir. Anne adayında kusmalar ve baş dönmeleri gittikçe aktifleşir. Bu durum dokuzuncu haftaya kadar devam eder.Artık anne karnında bebek her yönüyle kendini belli etmektedir.

Dokuzuncu haftada bebeğin sinir ve solunum sistemleri oluşmaya ve gelişmeye başlar.
Onuncu haftadan itibaren anne adayında görülen mide bulantısı kusma gibi rahatsızlıklar giderek azalmaya ve kişiye göre değişebilen bazı durumlara göre zamanla yok olmaya başlar. Anne adayı hamilelik dönemindeki zor kısmı atlatmış demektir. Bu durumda bebek 5 gram kadar olmuştur.

On beşinci haftada artık bebeğin varlığını top gibi bir cismin varlığı ile hissetmek mümkündür. Artık on beşinci haftadan sonra anne karnında bir bebeğin varlığını kesin olarak hissederler. Bu durum bilindiği üzere kırkıncı haftaya kadar devam etmektedir.

Kırkıncı haftanın sonunda ise sağlıklı bir doğum gerçekleştirilir.

Anne Karnında Bebek

Yaklaşık olarak 200-250 gebelikte bir kez rastlanan bir duruma göre yirminci hafta ile kırkıncı hafta arasında   görülebilmektedir.

Bayanlara yönelik bir önceki Gebelik Belirtileri başlıklı yazıda "dış , en erken ve erken " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaranne ksrnım scıktı,bebeğin anne karnında ölmesinin belirtileri,anne karnında bebek neden toplar,anne karnındaki bebek kendini neden toplar,Anne karnındaki bebek nasıl bir ruh halindedir,anne ksrnında bebek ne de n kendini göstermez,bebeğin anne karnında toplanması

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ