17 Mayıs 2014

Anne ve Babalık Mesleği

Anne ve Babalık Mesleği

Çocuklar geleceğimizi aydınlatan, bizi daha ileri noktalara doğru taşıyacak olan varlıklarımızdır. Doğdukları ilk günden itibaren hayatımıza renk katanlardır.

Bizler ebeveyn olarak çocuğumuzu topluma nasıl kazandıracağımızı düşünür ve onu nasıl yetiştireceğimiz kaygısını sürekli taşırız. Uzun yıllar devam eden bu süreç çocuğumuzu şekillendirme sürecidir. Şekillendirme derken burayı biraz açmak istiyorum. Şekillendirme sözcüğünden anlamamız gereken anne-baba olarak çocuğu bizim istediğimiz kalıba sokmak ya da kendi egomuzu çocuğumuzun üstünden gidermek durumu değildir. Öncelikle çocuğumuzu birey olarak kabul etmek onu yetiştirme sürecinde bize katkı sağlayacak en önemli düşüncedir. İkinci önceliğimiz ise katılımcı yetiştirmeyi hedef olarak belirlememizdir.

Katılımcı çocuk, yaşına ve dönem özelliklerine bağlı olarak kendisine karar verme, seçim yapma hakkı verilen çocuktur. Çocuğumuz için planlama yaparken onun da fikirlerini alabilir ve yaptığımız planda onun da katkısı olması için çocuğumuza hak tanıyabiliriz. Yaptığı bir uygulamada onu cesaretlendirmeli, desteklemeli ve takdir etmeliyiz. Onlara izin verelim ki doğruyu da yanlışı da tatsınlar. Hatta yanlış yapsınlar ki daha dikkatli olmayı, sorumluluk almayı öğrensinler. Çünkü çocuklarda öz güvenin temeli böyle küçük adımlarla onlara fırsat tanıyarak atılır.

Ebeveyn olarak aceleci davranmamalıyız. Doğruları biz gösterir, onu sürekli uyarır ve müdahale edersek çocuğun birey olduğunu ve fikirlerine saygı duyduğumuzu ona aşılayamayız. Bunun sonucunda öz güveni düşük, ne yapacağını bilemeyen, dış müdahalelerle, dış odaklı çalışan bireyler yetişir. Bu yüzden çocuklarınıza size kendilerini tanıtmaları için fırsat verin, olanaklar tanıyın. Buna, onlarla kuracağınız iletişimde çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayacak bir dil seçerek başlayabilirsiniz. Ön yargıdan, aşağılamadan, emir vermekten kaçınan bir dil.

Çocuklarınıza onları sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Tabi ki bunu davranışlarınızla da destekleyin. Ailede sevgi bulamayan çocuk, bu duyguyu dışarıda arar ve kabul gördüğü ilk insanda ya da grupta bu duygusunu doyurmaya çalışır. Onu birey kabul ettiğinizi ve ona sevdiğinizi göstermek çocuklarınızı suça eğilimli olmaktan kurtaracaktır.

Çocuk yetiştirmede sabırlı olmayı öğrenmeli ve bu işi çok iyi bildiğimizi düşünmeyerek araştırmalı, günümüz kaynaklarını okumalı ve bilgilerimizi güncellemeliyiz. Başlıkta belirttiğim gibi anne- bizim seçeceğimiz ve sorumluluğu yüksek olan fakat bir o kadar da keyif alacağımız bir meslektir.

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cansu diyor ki:

    çok başarılı olmuş yeni yazılarını merakla bekliyorum canım

YORUM YAZ