09 Ağustos 2012

Anne ve Bebek

Birbirinde ayrı düşünülemeyecek iki kavramdır, anne ve bebek. Ne bebek annesiz yapabilir, nede anne bebeksiz. Tıpkı toprakla su gibi, güneşle ay gibi. Anne ve bebek, birbirlerine hep muhtaçtırlar. Anne, küçücük bebeğin dünyalara değişilmeyen sevgisine. Bebek ise o şefkate, korumaya ve sınırsız sevgiye muhtaçtır.

Anne, olduğunuzu öğrendiğiniz o günü hatırlasanıza… Kalbinizin inanılmaz çırpınışı, ellerinizin titremesi ve doktorunuzun, o muhteşem haberi verme sahnesi; Tebrikler hamilesiniz! Dünyada ki, hiç bir cümle kulağa bu kadar hoş gelemez. Bu haberi veren doktoruna, sarılanı bile biliyorum. Böylece, en kutsal şey olarak kabul edilen,anneliğe ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Annelik haberi alındıktan sonra,bu haberi eşinizin ve duyduk duymadık kalmasın, tarzıyla cümle aleme duyurma zamanı… Tebrikler hediyeler, sevinç gözyaşları hepsi küçücük bir bebeğin, geliş haberini kutlamak için.

anne bebek Anne ve Bebek
Ve çok uzunmuş gibi görünen ama kısacık olan o,dokuz aylık süreç. Başlangıcı genelde zorlasada, sonrasında inanılmaz bir keyife dönen o yolculuk. Herkesin tüm ilgisi üzerinizdedir. Aman, şunu kaldırma, eğilme, kalkma, şunu ye, bunu yeme, daha neler neler. Hepsi sizi düşünülerek söylenen sözler,ama bunları söyleyen insanlar bilmiyorlar ki,bir bebeği doğmasa bile annesi gibi kimse düşünemez.

Anne ve Bebek

İlk üç zor geçer. Daha sonra, o minicik bebeğin yavaş yavaş büyümesi. Anneyi zorlamaya başlar. Ama her kontrol de duyulan, kalp atışları,çeşit çeşit pozlar bütün miğde bulantılarını unutturur. O çekilen ultrason görünüleri, herkezle paylaşılır ve annesinin bitanesinin eli, yüzü, ağzı, burnu, anlatılmaya çalışılır. Gebelik ilerledikçe kilo artışıda başlar. Ayda bir kilo, yada dokuz ayın sonunda alınması gereken miktar, en fazla on üç kilo civarındadır. Kilo alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem doğumun kolaylığı bakımından, hemde anne ve bebeğin hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi bakımından önemlidir. Annenin çok kilo alması, bebeğinin çok toplu ve sağlıklı doğması anlamına gelmemektedir. Hamilelik süresinde alınan kilolar, ödeme ve hamilelik şekerinin oluşmasına,tansiyon probleminin ve bir çok rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra hamilelikte rutin kontrol ve testler ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için bu testler hayati önem taşımaktadır.

Bebeğiniz dünyaya gelmesine bir kaç aya kala, vücudunuzda ki değişimler dahada hızlanır. Vücutta, özelliklede karın bölgesinde çatlaklar meydana gelir. Ve bu çatlaktan maalesef asla kurtulamayız. Ama olsun, bu çoğu anne için problem sayılmaz çünkü,anne olmak kolay değildir ve buda anne olmanın bedelidir. Bu çatlaklar doğum kilolarında kurtulduktan sonra görüntü olarak daha hafiflemiş olacaktır. Hamilelik esnasında kullanılan bir takım yağlar oluşumu hafifletebilir.

Bebek için bütün alışverişler yapılmış,ve doğumun olacağı gün beklenmektedir. Ve o muhteşem an gelmiştir. Doğum gerçekleşip,dünya hiç bir şeyle değişemeyeceğiniz bebeğiniz kucağınızdadır. İlk emzirme,o harika his. Zamanla bebeğinizin büyüdüğünü görmek anne ve bebek arasında kurulan o bağ. Uykusuz geceler,gaz sancıları,ilk agu sesini duymak. Ve “anne”demesi.işte hamilelikte yaşanılanlar, doğumdan sonra ki acılar, ayakta uyumalar ve bazen onunla beraber ağlamalar. Herşey o kelimeyi duyunca hiç yaşanmamış gibi olur. Kime kızarsanız kızın bebeğinize bir kere sarılmanız bütün öfkenizi alır götürür. Artık o sizin için, sizde onun için varsınızdır bu hayatta. Her güçlüğe, her zorluğa göğüs gerersiniz. Onu en iyi şartlarda yaşatmak için, hayatınızı ortaya koymuşsunuzdur artık. Ve bu gücü sizin elinizde kimse alamaz. Siz annesizindir ve size muhataç küçük bir bebek vardır avuçlarınızda. Hayatınız artık bambaşka olacaktır. Anne olmak affetmeyi öğretir insana, daha merhametli olmayı,daha inançla bağlanmayı, serin kanlılığı ve annenizi anlamayı. Evet herşeyi öğretir ama bebeğinizden her bahsettiğinizde,yüreğinizin titrememesini asla öğretemez.
Kaç yaşına gelirse gelsin, o bebektir.Ve bebekle anne arasında ki bağ asla kopmaz.

Anne ve çocuk başlıklı yazımıza da göz atın

Bayanlara yönelik bir önceki Anne ve Çocuk başlıklı yazıda "anne ve çocuk arasında doğru iletişim ve anne ve çocuk arasındaki bağ" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaranne bebe yazarım,anne bebek yazilari,bebek yazıları

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. şeyma diyor ki:

    Annelik bambaşka bi duygu bunu tatmadan annelerimizin kıymetini bilemeyiz çoğumuz, doğumundan itibaren hayatta herşeyi onun için yapmaya başlarsınız, herşey onun üzerine kuruludur, öyle değilmi sevgili anneler yanlış mı ?

YORUM YAZ