06 Ağustos 2012

Anne ve Çocuk

Sizlerinde bildiği gibi Anne ve Çocuk, birbirlerine çok özel bir bağla bağlıdır. Çocuk dünyaya gözlerini açmadan önce annesini tanımaya, anne de çocuğunu tanımaya başlar. Bu yüzden aralarındaki bağ çok kuvvetlidir. Bu bağı çocuk babaylada kurabilir ancak dünyaya geldikten sonra. Tabiki anneyle olan yakın bağ kadar kuvvetli olamaz.

Bilirsiniz bütün çocuklar anne diye ağlar. Hiç baba diye ağlayan çocuk gördünüz mü ? Çünkü çocuğun derdini, sıkıntısını, isteklerini anlayan kişi annedir. Çocuğu henüz konuşmaya başlamadan Anne ve Çocuk aralarında çok özel bir iletişim kurarlar.

anne ve cocuk Anne ve ÇocukBence annelik çok özel, çok güzel ağır sorumluluğu olan vazgeçilmesi imkansız kutsal bir görevdir. Çocuğunuzu dünyaya getirdiğiniz andan itibaren onun bakımı sağlığı büyümesi, eğitimi, arkadaşları, evliliği  kısaca herşeyi ile ilgilenir hayatınızı ona adarsınız, hatta kendinizi hiçe sayıp bütün zorluklara göğüs gerersiniz.

Ama Anne ve Çocuk arasındaki bağ sayesinde çocuğunuza hayata ve hayatın bütün zorluklarını öğretip bilgilerinizi kolayca aktarabilirsiniz. Çalışan annelerin en büyük sorunu çocuğunu emanet ettiği bakıcının yavrusuna nasıl davrandığıdır. Bakıcının anne ve çocuk kadar yakın bir ilişki içinde olamayacağından çalışan anneler sevgi ve ilgisini yeterince yavrusuna aktaramamanın üzüntüsünü yaşarlar. Ki buda şunu gösteriyor, çalışan anneler çocuklarına karşı kendilerini suçlu hissettikleri için çocuğuna daha fazla ilgi şefkat ve hoşgörülü davranıyorlar. Bu soruyu bütün anneler sorar, acaba ben iyi bir annemiyim ? Çocuğumun ihtiyacı olan yeterli ilgi ve sevgiyi ona verebiliyor muyum ?  Tabi bu demek değildir ki çocuğunuzun istediği herşeyi yapıcaksınız. Çocuğunuza “HAYIR” demeyi de bilmelisiniz. Aksi halde çocuğunuz bir yetişkin olduğunda istediği herşeye sahip olamayacak, bu sebeple hayal kırıklığı yaşayacaktır. Kendine güvensiz ve mutsuz bir yetişkin olacaktır.

Yani sizin evladınız olmaktan gurur duyan, kendine güvenen, yaşamınızın bir parçası olduğu için kendini şanslı hisseden bir birey yetiştirmeye özen göstermelisiniz.

Kısacası  Anne ve Çocuk arasında olan bu bağ ölene dek kopmaz, nede olsa atalarımızın dediği gibi “Cennet Anaların Ayağı Altındadır” öyle değil mi ?

N.KILIC

Arananlaranne ve çocuk bağlamı

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ