28 Nisan 2014

Anneler Günü Ve Annelerin Önemi

Anneler Günü Ve Annelerin Önemi

Annelerimizi her zaman çok seviyor, her zaman onları mutlu etmek istiyoruz; ancak yılda bir kez annelerimizi ne kadar sevdiğimizi daha çok hatırlıyor, bunu hatırlatmak için onlara hediyeler alıyoruz. Anneler gününün nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında tarihi çok eskilere dayanıyor.

Yüzyıllardır farklı isimlerle kutlanan hikayelerinden en eskisi Antik Yunan’da tanrıların annesi olarak bilinen Rhea’nın adını taşıyan ilkbahar festivalidir. Bu festivalde tanrıların annesi “Rhea” onurlandırılmak da ve birbirinden değerli hediyeler sunulmaktadır.

Daha sonra Roma dönemlerinde annelik ve bereket tanrıçası olarak anılan Kibele için bahar aylarında kutlamalar düzenlenirdi. Orta çağlarda İngilizler anneler için bir bayram tertip etmişlerdi. Bu bayramda insanlar tüm günlerini anneleri ile birlikte geçiriyorlardı. Şimdi kutladığımız manada anneler günü, adında Amerikalı bir kadının, annesinin ölümü üzerine bir anma günü düzenlemesiyle ortaya çıkmıştır. 1908 yılında gerçekleşen bu hadise Anna Jarvis’in bu hareketinin 1914 yılında tüm Amerika’da yaygınlaşmasını sağlamıştır. Amerika’dan sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

Artık “Anneler Günü”, her mayıs ayının ikinci pazartesi günü tüm dünyada kutlanmaktadır. Anne hakkı ödenmez. Dünyanın en güçlü varlığı, en kutsal varlığı. Bir kadının bir bebek dünyaya getirirken ki çektiği acı 40 kemiğin kırılmasına denkmiş. Ne kadar güçlüler!.. Onlara olan sevgimizi bir güne sığdırmayın, gerekirse her gecede olsa bebeği için uykusuz kalan, karnını doyuran, suçlandığı zaman başında beklemekle kalmayıp iyileşmesi için sürekli dua edendir o. Anne gönlü kırmak Rabbim’in gönlünü kırmaktır. Anne babaya karşı gelmek, Rabbim’in gazabına uğramaya sebeptir.

anneler gününün önemi1 Anneler Günü Ve Annelerin Önemi

Anneler gününüz kutlu olsun

Dünyadaki Meleğim Dünya ya gelmeden önce, yalvardım yaradan, Ağladım hıçkıra, hıçkıra

– Nasıl yaşarım Dünya da?

Ulu Yaradan buyurdu:

– Gönderdim bir melek Dünya ya o yemez, seni yedirir.

– O giymez, seni giydirir

-Ben onu nasıl bileceğim ?

– Sen ona anne diyeceksin.

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarannelerin önemi,annelerimizin önemi,annemizin önemi,ANNENİN ÖNEMİ VE ANNELER ÜNÜG

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ