18 Mayıs 2012

Atkins Diyeti

Dr. Atkins adındaki uzman doktor tarafından öne sürülen mucizevi atkins diyeti.  Bu şeklinde en çok da tüketilen karbonhidratlar ve miktarları üzerinde durulur. Atkins diyetinin asıl ana amacı karbonhidrat tüketimini azaltarak bu şekilde vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunda yağların yakılmasını sağlamaktır. Atkins diyeti listesinde karbonhidratın gramı sürekli olarak hesaplanmaktadır. Sadece karbonhidrat üzerinden hesap yapılması nedeniyle bu diyet türüne göre diyeti uygulayan kişinin aç kalması gibi bir durumdan söz edilemez.

atkins diyeti Atkins DiyetiAtkins diyetinde daha çok karbonhidrat tüketimi azaltılırken yerine protein tüketimi çoğaltılmaktadır. Dr Atkins’in bulmuş olduğu bu yöntemi sayesinde vücutta kronik olarak bulunan birçok hastalıktan da kurtulmanın mümkün olduğu birçok araştırma sonucuna göre kanıtlanmıştır. Bunların en başında ise kronik yorgunluk hastalığı gelmektedir.

Yıllardır sık sık konuşulan 3 beyazdan yani un, tuz ve şekerden kaçınma durumu Dr. Atkins’in önerisi olarak karşımıza çıkmıştır. Bu diyet şeklinin en belirgin özelliği de budur. Asıl ana amaç hastayı az yiyecekle halsiz düşürerek zayıflatmak yerine hastayı bıktırmaksızın zengin yiyecek çeşitleri tüketilmesine rağmen bunun bir düzen halinde yapılması ile hastanın kilo vermesini sağlamaktır. Bu yöntemin işe yaradığı da tarafından onaylanmıştır.

Atkins diyeti listesi ise 3 farklı aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada atkins diyeti ile tanışma mönüsü şeklinde bir diyet listesi hazırlanmıştır. Bu listede pastırmalı sahanda gibi ağır ve zengin içerikli besinlerin yanında sürekli salata tüketimi alıştırılmaya çalışılmaktadır.

Atkins diyeti ikinci aşamada ise kilo vermeye devam mönüsü şeklinde başka bir diyet listesi hazırlanmıştır. Bu listede de zeytinyağlı omlet gibi zengin içerikli besinlerin yanında salata ağırlığı daha çok ön planda tutulmuş bir diyet önerilmektedir.

Üçüncü ve son olan aşamada ise artık yeterince kilo verilme halinden sonra mevcut kiloyu koruma diyeti için bir liste hazırlanmıştır. Bu listede de salata ağırlığı biraz daha ortadan kaldırılmış ağır yemekler de dengelenmiş bir durum söz konusudur.

Örnek :
Atkins Diyeti 1. Hafta Uygulama Programı
Kahvaltı Menüsü: 2 adet kızarmış yumurta,
Ara Öğün Menüsü: Yarım salatalık, 2 dilim çedar peyniri.
Öğlen Menüsü:1 kutu ton balığı (Yeşil salata ile karıştırabilirsiniz)
Öğlen Ara Öğün Menüsü: Hindi ya da tavuk dilimleri( Ancak fırında kızarmış olmalı)
Akşam Menüsü: 1 tabak yeşil salata, 2-3 dilim çedar peyniri ve mantarlı hamburger köftesi

Atkins Diyeti 2. Hafta Uygulama Programı
Atkins diyetinin 1. haftasında protein alımı biraz olsun artırılmaktadır.
Kahvaltı Menüsü: 2 adet yumurta ile yapılmış omlet, 1adet portakal ya da portakal suyu, rendelenmiş peynir,
Ara Öğün Menüsü: 40 gr kadar ceviz, 100 gr domates suyu
Öğlen Menüsü:Kızartmış tavuk,yeşil salata, 1 adet havuç ve 1 kase mısır
Öğlen Ara Öğün Menüsü: 1 adet kayısı ya da 1 dilim peynir
Akşam Menüsü: Kuzu kebap ana yemek.Bunun yanında 1 çay bardağına girecek kadar makarna, aynı şekilde brüksel lahanası ve 1 adet havuç.

Bu diyet tipinde tatlı için sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.(Az miktarda)

aşağıdadır. Siz de bu diyeti uyguladıysanız deneyimlerinizi yorum alarak bırakabilirsiniz.

Karın yağlarınızdan şikayetçiyseniz buyrun: Karın yağı nasıl yakılır?

Bayanlara yönelik bir önceki Karın Yağı Nasıl Yakılır Diyorsanız... başlıklı yazıda "diyet, göbek nasıl erir ve göbek yağı diyeti" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaratkins diyeti,atkins diyeti yapanların yorumları,atkins diyeti yorumları,atkins diyeti örnek menü,atkins diyet listesi,atkins diyeti 1 haftalık örnek menü,atkins diyeti 2 haftalık örnek program,atkins diyeti öneri,atkins diyeti yapanlar,atkins diyeti yapanların yorumu

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ