17 Mayıs 2014

Bebekler İçin Oyuncak Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler İçin Oyuncak Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler, oynayarak öğrenirler. Bebekler, oyun oynarken, hem keyifli zaman geçirir hem de zihinsel gelişimleri de desteklenir. Bu doğrultuda, bebekler için seçimine özen göstermek gerekir.

Bebekler, ilk aylarında gördükleri cisimlere dokunma ve ağza götürme refleksi gösterirler. 4. aydan sonra, eşyalara vurarak çıkan sesi takip ederler. Ayrıca, bebekler bu aylarda, ilgilerini çeken bir şeyi dikkatle takip edebilirler. Bu açıdan ses çıkaran ve konuşan oyuncaklar bu aylarda uygun olmaktadır.

Bebekler için, görme yetilerinin henüz tam gelişmediği ilk aylarda; dokunarak hissedebileceği yumuşak ve tüysüz sevimli pelüş oyuncaklar ile kavrayabileceği küçük yumuşak toplar, en sevdikleri oyuncakları olacaktır. Bu oyuncaklar, bebeklerin dokunma duyguların hitap edecek, aynı zamanda emniyetli olacaklardır. Çünkü, bebekler aldıkları her şeyi ağza götürme eğilimindedir. Çıngıraklar, diş halkaları, şarkı – ninni söyleyen oyuncaklar ve hareketli dönenceler de bu dönem için ideal oyuncaklardır.

 

6.aydan sonra bebekler için oyuncak seçerken dikkat edil

bebeklerde oyuncak seçimi Bebekler İçin Oyuncak Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde nasıl olmalı ?

ecek hususlar

İlerleyen aylarda, oyuncaklar hareket edebilecek nitelikte olmalıdır. Özellikle 6. aydan sonra, bebeklerin motor becerilerini destekleyecek nitelikte, hareket ettirebileceği oyuncaklar tercih edilmelidir. Ayrıca, daha renkli ve dikkat çekici türde oyuncaklar, bebeğin oyuncaklarını kolay takip etmesini sağlayacaktır. Bu dönemde, emekleme ve yürüme dönemlerine yardımcı oyuncaklar daha yararlı olacaktır. Bu anlamda; gelişime yardımcı eğitici oyun halıları, yürüteçler, eğitici aktivite masaları gibi oyuncakları tercih edilebilir.

Oyuncak seçiminde güvenliği de unutmamak gerekir

Bebek oyuncakları satın alırken, bebeğin yaşı kadar güvenliği de belirleyici bir etken olmalıdır. Seçilecek oyuncağın kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Sırf ucuz olduğu için kalitesiz bir oyuncağın seçimi, bebeğin zarar görmesine ve hastalanmasına neden olabilmektedir. Bebeklerin oyuncaklarını ağza götürmesi nedeniyle, boyalı oyuncukların içeriğinde kurşun olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, oyuncakların bebeğe zarar verebilecek şekilde, keskin yada sivri olmaması gerekir. Çok küçük parçalı oyuncakları bebekler yutabilir ve boğulmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, oyuncakların bu duruma karşı büyük parçalı olması gerekmektedir. Oyuncakların ağırlığı da önemli olup, oyunu engelleyecek ağırlıkta oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Oyuncakların CE belgesine sahip olması, kalitelerinin bir göstergesi olup, oyuncak alışverişlerinde mutlaka CE belgeli ürünler tercih edilmelidir. Kalitesiz oyuncaklar, hem sağlık açısından zararlı olmakta, hem de maddi yönden kayıplara sebep olmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar6 AYDAN SONRA SÖYLENEN BEBEK ŞARKILARI,bebeklerin dikkat çekici oyuncaklar,ilk aylarda bebek oyuncakları

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ