27 Nisan 2012

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş çoğunlukla anne ve babalarda korku ve paniğe sebep olur. Ateş vücudun enfeksiyonla savaşma yöntemlerinden biridir. Ateşlenmeye sebep olan enfeksiyon, ilaçla ve çevresel ısı etkinliklerini kontrol ederek normal ite sağlanabilir.

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş nedeni, ateşin vücut sıcaklığının normal değeri üzerine çıkmasıdır. Genelde enfeksional rahatsızlıklar, yani viral-bakterial hastalıklar bebeklik döneminde sık sık görülebilmektedir. Bu tür viral-bakteri al hastalıklardan kaynaklanan ateşlenme durumu, çabuk iyileşebilen, geçip giden hastalıklardır. Özellikle ilk üç aylık döneminde görülen yüksek ateş, önemli bakteri alması hastalık belirtisi olabilir.bebeklerde ates Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş

Bebekte diş çıkarma dönemlerinde de ateşlenme görülebilir.  Bu durum normaldir. Bazen de çevresel etkilerle beraber, beslenme ve uyku ortamları da çocuğun ateşlenmesinde bakteri almasına sebep olabilir. Bebeğin ateşini doğru ölçmek ve takip etmekte oldukça önemli bir husustur. Bebeğin ateşini ölçme şekli, makat, dilaltı, koltuk altı ve kulak yoluyla ölçülebilir. Bu iş için, dijital ve cıvalı termometreler kullanılır. Kulaktan ölçüm en kolay ve çabuk yöntemdir. Koltuk altı ölçümü de kolay bir ölçme tekniğidir, bunun için en çok tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Makattan ölçüm iç vücut ısısına yakın olması sebebiyle, güvenilir bir ölçüdür. Ancak bebeklerde bazı yan etkiler vermesi nedeniyle çok kullanılan bir uygulama değildir.

Bebeklerde Ateş

Bebeğin ateşi çıktığında yapılması gereken işler şunlardır. Dijital bir termometre ile koltuk altından ölçülmelidir. Termometre bebeğin ateşini 38 C gösteriyorsa mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Evlerimizde mutlaka ateş düşürücü ilaç ve şuruplar bulunmalıdır. Aspirin kesinlikle ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Aspirinle beraber hızlı ateş düşüren ilaçları kesinlikle kullanmaktan imtina edilmelidir. Bebeklerin sağlığı açısından oldukça tehlikeli ve yan tesirleri olabilir. Doktor bilgisi dışında, bebeğinize ateş düşürmek adına antibiyotik vermeyin.  Bebeklerde ateş çıkmasına sebep olan viral enfeksiyonlardır. Lüzumsuz verilen antibiyotikler bebeğinizin sağlığına zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

Arananlarbebeklerde ate,bebeklerde ateş,bebek ateşlenmesinde yapılması gerekenler,bebekler diş cıkarırken ateslenmesıne ne yapmak gerekir,bebeklerde ateş nasıl düşürülür evde,bebeklerde ateşle görülen tehlikeler,diş çıkaran bebeklerde ateş nasıl düşürülür,evde bebeğin ateşi nasıl düşürülür

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ