10 Mayıs 2012

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm

Bebekler yetişkin insanlar kadar gelişmiş sistemlere sahip olmadıkları için bebeklerde burun tıkanıklığı sıklıkla görülebilir. Çünkü bebekler gaz çıkarmak, burun ve kulağı temizlemek, tuvalet ihtiyacını gidermek gibi durumları kendi başlarına yerine getiremezler. Bebeklerde dikkat etmemiz gereken durumlar yazı serimizin bugünkü konusu bebeklerin burun tıkanıklığını gidermek ile ilgili…

Nasıl Giderilir?

Bebekler, yetişkin insanlar gibi gelişmiş bir solunum yapısına sahip değildirler. Tabiri caizse akciğerleri sert solunumu sağlayabilecek kadar gelişmiş değildir. Bu yüzden burunda oluşan tıp dilinde mukus, halk dilinde ise sümük adı verilen maddenin burundan atılması, rahat bir nefes alabilmek için oldukça önemlidir. Fakat bebekler burun temizliğini kendi başlarına yapamadıkları için nefes almasına yardımcı olmak yine burada anne ve babalarına düşmektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Belirli zaman aralıklarıyla sürekli bebeğin burun temizliğine bakarak nefes yolları açılmalıdır. Bu çocuğun sağlığı için oldukça önemlidir. Hatta anne sütü ile beslenmekte olan bebekler beslenirken anne göğsü bebeğin ağzından nefes almasını engelleyici bir durumda olur. Burnunda da tıkanıklık olan çocuğun bu kadar basit bir sebepten bile boğulma ihtimali vardır. Günümüzde de bu tür basit ihmalkârlıklar nedeniyle bebek ölümleri hala devam etmektedir. Bu yüzden ebeveynler basit gibi görünen bu durumu asla ihmal etmemelidir.
Bebeklerde burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Aslında solunum yoluyla alınan zararlı maddeler burunda bu yolla tutulur ve vücuda girmesi engellenir. Dolayısı ile bu durum bebeğin rahatsızlığı olduğuna dair bir işaret değildir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu halkımız tarafından en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Bu sorunun cevabını aslında yüzyıllar öncesinde bebeğin burnuna bir kaç damla ılık çay damlatan atalarımız vermişlerdir. Fakat günümüzde bebeğin sağlığı için gerekli olan bütün koşullar göz önünde bulundurularak yapılmış olan burun damlaları mevcuttur. Bu burun damlaları ile bebeği rahatlatmak mümkündür ve tavsiye edilen yöntem de budur.

Bebekler ile ilgili önceki yazılarımız:

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunlarına Çözüm başlıklı yazıda "bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir ve bebeklerde gaz sancısı nedenleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarbebeklerde burun tıkanıklığına çözüm,bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm,bebeklerde burun tkanklna bitkisel zm,evde burun tıkanıklığını gideren cihaz,evde burun tıkanıklığı nasıl açılır,bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır,bebek geçmyn burun tıkanıklığı,bebeklerde burun tıkanıklığı için çözüm,bebeklerde burun tıkanıklığı pratik cözüm,bebeklerde dosun tıkanması

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ