18 Ekim 2012

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Zararları

Bebekler burunlarını çekmeyi veya sümkürmeyi bilmedikleri için burun tıkanıklığını kendi başlarına gideremezler ve bu durumun verdiği rahatsızlık bebeklerde öncelikle huzursuzluğa yol açacaktır.  Ağız yoluyla aynı anda hem nefes alma hem de beslenme işlevini yerine getirmekte güçlük çekileceği için beslenme bozulacak ve iştah azalacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Zararları Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Zararları

Rahat nefes alamayan bebekler sık sık uyanıp derin uykuya geçemedikleri için dinlenemezler. Buna bağlı olarak huzursuzluk ve iştah kaybı da artacaktır. Çok ileri dereceli burun tıkanıklıklarında uyku sırasında apne, yani solunum kesilmeleri bile olabilir. Bunlara ek olarak, duyma ve konuşma gelişimini de engelleyebilir. Ayrıca ağızdan nefes almak, kuru, soğuk ve kirli havanın akciğerlere gitmesine sebep olacağından burnu tıkalı bebekler ve çocuklarda boğaz ve alt solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülmektedir.

nasıl giderilir?

Burun tıkanıklığını gidermenin en iyi yolu, buruna tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmaktır.  Tuzlu su biriken mukusun yoğunluğunun azaltılmasını ve böylece burundan temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca burundaki dokuların nemli tutulmasını da sağlayabilmektedir.

Sağlıklı bir bebekte banyo sırasında burun içerisine giren su, içerideki birikintilerin yumuşayarak atılmasını sağlayabilmesine rağmen, kış aylarında kaloriferlerin, yaz aylarında ise klimaların kullanımı ortam neminin azalmasına ve böylece bebeğin fizyolojik burun salgılarının burun içinde kurumasıyla tıkanıklık gelişimine sebep olabilmektedir. Bu durumlarda bebeğinize serum fizyolojik ile günde birkaç kere burun banyosu yaptırmak rahatlaması için yeterli olacaktır.

Bebeğinizin burun temizliği esnasında burun içine doğrudan tatlı su sıkarsanız yoğun bir ağrıya neden olabilir, ayrıca burun tıkanıklığını daha da artırabilir. Bu yüzden burun temizliği için tatlı su kullanmayınız.

Bayanlara yönelik bir önceki Ihlamur İçmek İçin Hasta Olmayı Beklemeyin! başlıklı yazıda "Ihlamurun faydaları, ıhlamur ve ıhlamur neye iyi gelir" hakkında bilgiler verilmektedir.

ArananlarBebeklerde burun tikanikligi Canan karatay,burun tkanklnn evde tedavisi,bebegıne tuzlu su sıkan,BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞININ ZARARLARI,burnu tıkalı bebek TUZLU SU DAMLATMAK ZARARLIMI,burun için tuzlu su zararları,burun tıkalı k[i zararları,buruna tuzlu su zararlımı,canan karatay bebeklerde buryn tikanikligina cozun,tuzlu suyun buruna sıkmasının zararları

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ