10 Eylül 2012

Bebeklerde Ek Gıda

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi en zorlu dönemdir. Anne sütüyle beraber hangi ek gıdaya geçilecek,  öncelik hangi gıda da, bebek yer mi, yoksa yemez mi, ek gıdaya geçince emmeyi bırakır mı gibi bir sürü soru…

Annenin aklı iyice karışmıştır. Yapılacak en doru şey bir çocuk doktorundan yardım almaktır. Zaten rutin kontroller sırasında, doktorlar yönlendirme yapmaktadır. Genellikle altıncı aydan itibaren ek gıdaya geçiş başlar. Bebeklerde ek gıdaya geçiş de gecikme, bebekte enerji ve demir sağlamada yetersizliğe neden olur, büyüme geriliği, vücut direncinde azalma hastalıklara yatkınlık eksiklikleri gelişebilir. Aksine, ek gıdaya erken başlanırsa ishal ve alerjik hastalıklar, anne sütünde azalma, kilo alamama veya aşırı kilo alma görülebilir. Ek gıdaya geçmede zamanında yapılmalıdır ki, yaşanacak tatsız şeylere zemin hazırlanmamalıdır.

bebeklerde ek gida Bebeklerde Ek Gıda

Seçilen ek gıdalar, yüksek enerjili gıdalardan olmalıdır. Çünkü bebeklerin bu yaşta bir öğünde alabilecekleri miktar azdır. Meyve suyu, yoğurt, sütlü unlu mamalar bebeğe ilk başlanacak gıdalardır. Ancak sütlü unlu mamalar hazırlanırken buğday unu dışında, alerjik özellikleri az diğer tahıl unları, örneğin pirinç unu kullanılmalıdır. Bal 1 yaşına asla verilmemelidir.

Tabi bu ek gıdaya geçiş döneminde illaki hazır mama tercih etmek zorunda değilsiniz evde yapılmış çorbalar ve mamalar çok daha ekonomik ve sağlıklı olabilir. Demirden zengin sebze çorbaları, anne sütünün hala iyi olduğu bebeklerde 6-8. aylarda verilir. Yine bu dönemde meyve püresi ve katı yumurta sarısı ile kahvaltı verilebilir. Meyve suyu ve püreleri, kalori, mineral ve vitamin yönünden bebeği destekler. Çorbalara ilave edilen bitkisel yağlar enerji miktarını yükseltir ve bebeğin büyümesi için gerekli yağlardır. Yumurta sarısı katı pişirilmeli ve miktarı yavaş arttırılmalıdır. Çünkü bebeğe hem ağır gelebilir, hem de kabızlığa sebep olabilir.

Genellikle yedinci aydan itibaren diyete dana eti, tavuk eti ve balık eklenmelidir. Bunlar çok az verilmeye başlanmalıdır. Et, protein bakımından çok zengindir. Et başlangıçta kıyma olarak verilmelidir. Verilen yiyecekler püre haline getirilmemelidir. Çünkü, bebeğin çiğnemeyi yavaş yavaş öğrenebilmesi için bu gereklidir. Bebek çiğnemeyi öğrendikten sonra köfte şeklinde verilir, 9. Ay artık iyice katı olan, pilav, makarna, ekmek gibi gıdalara geçiş için uygun bir ay sayılmaktadır. Bebeğin artık çiğneme kasları yeterince çalışmaya başlamıştır.

Artık bebeğiniz 9.cu ayıda geride bıraktıktan sonra, ellerinizle hazırladığınız yiyecekleri zorlanmadan bebeğinize vereceğiniz zaman gelmiştir. Bebeğinizi artık sizinle birlikte sofrasına oturtulmalı, kendini beslemesi için ona fırsat verilmelidir. Bu dönemde sabra ihtiyacınız olacaktır. Yemeğini kendi yemeği öğrenmeye çalışan bir bebek, bazen tahammül sınırlarını zorlayabilir.

Bebeklerde ek gıdaya geçişte bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ek besinlere tek gıda olarak, çok az miktarda başlanmalı, miktar giderek arttırılmalıdır. Böylece bebeğin yeni besine alışması için zaman tanınmış olur. İlk kez vereceğiniz yiyecekleri bebeğiniz gerçekten açken denemelisiniz ki, tepkisini daha net anlayabilesiniz. Bebeğiniz yemek istemiyorsa onu zorlamayın. Ek besinleri kaşık ile verin, biberondan mümkün oldukça uzak durun ve onunda bu yetileri kazanmasına izin verin. Bebeğinize vereceğiniz yiyecekler doğal ve taze ürünler kullanarak yapın. Katkı maddeli hazır besinleri bebeğinize vermeyin. Televizyon karşısın da yemek yedirmeyin. Yemek saatlerini düzenleyin.

Sizin sevmediğiniz yemediğiniz şeyleri asla çocuklarınıza söylemeyin unutmayın onların rol modelleri biziz.

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Kulak Ağrısı başlıklı yazıda "bebeklerde kulak ağrı nedenleri, bebeklerde kulak ağrısı ve bebeklerde kulak ağrısının tedavileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarek gidaya geçen bebek anne sütünü bıqakırmi,bebekler ek gidaya gecisde anne sutunu birakirmi,sağlık bakanlığı ek gıda,katı gıdaya gecisde kabızlık,kabiz olan bebek yemezmi,ek gıdaya geçmede zorluk,ek gıdaya geçıste bebek memeyi bırakır mı,ek gidaya gecen bebekmemeyi birakirmi,ek gıdaya geçen bebek emmeyi bırakır mı,sağlık bakanlığı pdf bebekler de ek gıdalar

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ