10 Eylül 2012

Bebeklerde İsilik

Genellikle yaz aylarında görülen bebeklerde isilik çok rahatsız edici şekilde kaşınır ve kızarır. Yaz günlerinde havaların ısınması ile birlikte, bebekler aşırı terlemektedir. Bu terlemeden dolayı deri yeterince hava almaz bunu sonucunda ise ciltte isilik, diye tabir edilen kırmızı renkli küçük noktalar görünümünde lekeler ve döküntüler meydana gelmektedir.

bebeklerde isilik Bebeklerde İsilikGenel olarak sebebi, derideki ter bezi kanallarının tıkanması ve terin deri altında kalması olarak bilinmektedir. Bulaşıcı bir olmamakla beraber kendi kendine geçmektedir. İsilik, yukarıdaki belirtilerin yanı sıra iğnelenme ve kaşıntı da yapabilir. Kaşınması cildin mikrop kapmasına neden olur. Bunun sonucunda da ilaç kullanılması gerekebilir.

Hassas cilde sahip olan bebekler, isilik durumuna daha fazla meyillidirler. Bebeklerde isilik problemini önlemek için ilk önce terleme önlenmelidir. Bu sebeple alabileceğiniz basit önlemler bulunmaktadır.

Nedir Bu Tedbirler?

  • Fazla sıcak yerlerde bulunmayın.
  • Teri emecek pamuklu giysileri tercih edin.
  • Altına tuvaletini yaptığında fazla bekletmeden temizleyin. Bebeği fazla giydirmeyin.
  • Bebek sıcağı ve soğuğu ifade edemez. Siz bu konuda onun yerine düşünmelisiniz. Bebeği her gün yıkamaya özen gösterin.
  • Bebek terli kalmamalı.

Bebeğinize bu kadar dikkat ederken oluşan isilikler geçmezse doktora gidin. Onun uygun gördüğü tedaviyi uygulayın.

Bayanlara yönelik bir önceki Bebeklerde Ek Gıda başlıklı yazıda "bebekler için ek gıda önerileri, bebeklerde ek gıda ve bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ